Clomipramine - wydłuża zycie w przypadku glejaka o 7 lat!

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Clomipramine - wydłuża zycie w przypadku glejaka o 7 lat!

Postprzez Crono5 » N kwi 27, 2008 9:01 am

Brak zysku z leku, więc wirus walczy z nowotworem

tłumaczenie z:
http://www.portsmouth.co.uk/health/No-p ... 3984068.jp

kopia na:
http://apoptoza.info/clomipramine-przeciwdepresant-wydluza-zycie-pacjentow-z-glejakiem-iv-nawet-o-7-lat/

Naukowcy muszą zaadaptować wirus żeby walczyć z guzami mózgu – ponieważ firmy farmaceutyczne nie chcą inwestować pieniędzy w tani lek który pomaga pacjentom dłużej żyć.

Zespół badawczy na University of Portsmouth pracował nad anty depresantem clomipramine (Anafranil), który jest w użyciu klinicznym jest od 1960r.

Obrazek

Lek ten może być efektywny przeciwko guzom mózgu, jako że przechodzi barierę krew-mózg i umożliwia indukcję apoptozy w przeciwieństwie do atakowania DNA.


Średni czas przeżywalności w przypadku złośliwych guzów mózgu leczonych konwencjonalną resekcją, radioterapią lub chemioterapią wynosi tylko 12 miesięcy.

Ale niektórzy pacjenci leczeni clomipramine przeżywali nawet 7 lat prowadząc dobry standard życia.


Anegdotyczne badania przeprowadzone wśród 300 pacjentów w wielkiej Brytanii, USA i Australii wykazały, że czas przeżycia został wydłużony przez ten lek, włączając znanego Angielskiego krykiecistę Alan’a Igglesden’a, który zażywał lek przez 4 lata.

Ale pomimo sukcesu żadna firma farmaceutyczna nie chcę inwestować pieniędzy w badania kliniczne ponieważ clomipramine nie może być opatentowany przez co jest tani.

Lider zespołu badawczego, Profesor Geoff Pilkington, powiedział „ Naprawdę zmierzamy do nikąd prowadząc badania nad tym lekiem. Był poza zasięgiem patentu przez wiele lat. Nie jest on niczyją własnością intelektualną. I nie ma żadnej wartości dla firm, na której mogły by one zrobić pieniądze.

„A NHS lubi przechodzić przez proces pracy w laboratorium, badania na zwierzętach, badania toksyczności i badania kliniczne, zanim zdecydują nad wyborem danego leku, a to może kosztować miliony.”

W wyniku tego zespół pracuję nad nową terapią genową która będzie używać wirusa, który umożliwi dostarczenie fragment DNA, który będzie wywoływał ten sam efekt co lek.

Profesor Pilkington powiedział: „ Metoda ta podąża za tymi samymi podstawami działania i procesu, ale jest znacznie bardziej skomplikowana i będzie wymagała znacznie więcej badań i testów”

Florence Palmer rzeczniczka agencji rządowej Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, powiedziała, że żeby lek mógł być szeroko wypisywany przez NHS, firma farmaceutyczna musi zakwalifikować się na rozszerzenie licencji oryginalnego leku i do tego dołączyć dane z kosztownych badań klinicznych.

Poszczególni lekarze mogli by wypisywać lek, ale byli by odpowiedzialni jeśli coś by poszło nie tak.

Pani Palmer powiedziała „Jest to decyzja komercyjna, ponieważ pod koniec dnia muszą oni przedstawić dane które pokazują, że lek jest efektywny i wnosi korzyści przewyższające ryzyko.”

Richard Ley, rzecznik The Association of the [/url] Pharmaceutical Industry, powiedział „Tworzenie leku może kosztować około 500 milionów funtów” Jest to niezmiernie drogi biznes.”

„Firmy które zgłaszają raporty swoim udziałowcom muszą zdecydować, czy przyniesie to rozsądną korzyść. Jeśli jest to lek bez patentu to jest on warty kilka szylingów.

„Firmy farmaceutyczne muszą robić pieniądze, żeby przetrwać. To są surowe fakty”.
Ostatnio edytowano N kwi 27, 2008 1:50 pm przez Crono5, łącznie edytowano 3 razy
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez Crono5 » N kwi 27, 2008 12:13 pm

Testy kliniczne Clomipramine

tłumaczenie z:
http://www.port.ac.uk/research/ibbs/neuro-oncology/research/clomipraminetrial/

Od wczesnych lat 70 XXw grupa leków nazywana trójpierścieniowymi była znana z wpływania na oddychanie komórki (produkcje energii) poprzez zmniejszanie funkcjonowania mitochondriów, komórkowych „fabryk energii”. W efekcie inhibitowało to możliwość produkcji ATP, źródła energii dla komórki. Sądzi się, że niemożność produkcji APT przez komórkę powoduję włączenie apoptozy.
Clomipramine był lekiem trójpierścieniowym, który wydawał się robić to na szeroką skalę. Badania te początkowo były przeprowadzone na komórkach drożdży, ale niedawno nasze laboratorium odkryło, że to samo dzieje się z ludzkimi komórkami guzów mózgu.

Od 1920, wiadome jest, że mitochondrialne oddychanie jest ograniczone w komórkach guza. Sądzimy, że zażywanie Clomipramine powoduje, że zmniejszenie w oddychaniu posuwa się o krok dalej i inicjalizuje programowalną śmierć komórek nowotworowych, nie naruszając zdrowych komórek.


Korzyści Clomipramine

• Korzystnie zabija komórki guzów mózgu, nie naruszając zdrowych komórek.
• Clomipramine przekracza barierę krew-mózg.
• W płucach i mózgu jest obecna znaczna koncentracja leku niż w plazmie.
• Działa poprzez korzystanie z innego mechanizmu niż inni agenci anty nowotworowi.
• Był używany przez 35 lat jako antydepresant i wiele jest wiadomo na temat jego toksyczności.



Obrazek

Podstawą leczenia guzów za pomocą Clomipramine (Anafranil) jest interferencja w procesie oddychania komórkowego. Trójpierścieniowe leki takie jak Clomipramine wbudowują się w membrany mitochondrialne. Poprzez to podejście, eksploatujemy kompromisową funkcję oddychania mitochondrialnego wewnątrz komórek nowotworowych. Ustanowiliśmy poprzez badania laboratoryjne, że Clomipramine wpływa na cytochrom C respiracyjnego łańcucha oddechowego, tym samym, uruchamiając kaspazowo prowadzoną ścieżkę apoptozy. Clomipramine nie tylko przekracza barierę krew-mózg, ale również w znacznych ilościach odkłada się w płucach i mózgu. Odkąd wiemy, że Clomipramine jest metabolizowany w zmiennych zakresach wśród różnych ludzi, próbujemy ocenić potencjalny wpływ na końcowy wynik pacjenta.







dodatkowe info:

pelne dokumenty:
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6WP9-4JMVHSC-1&_user=1413300&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_acct=C000052653&_version=1&_urlVersion=0&_userid=1413300&md5=a273b8bcdd2985366ca2b814b09696de

[url]http://pubget.com/site/preload_results?search[quick]=clomipramine+%2B+glioblastoma&commit=go[/url]


abstrakty:
http://www.springerlink.com/content/u6cymwgdv4wv6ffx/
http://www.springerlink.com/content/a571q42015782374/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11595754
http://www.ingentaconnect.com/content/bsc/jnc/2001/00000079/00000001/art00531;jsessionid=85oth7bpn6nfk.alice
http://www.asco.org/ASCO/Abstracts+%26+Virtual+Meeting/Abstracts?&vmview=abst_detail_view&confID=34&abstractID=30405

blog jane symons, miala glioblastoma (m.in przyjmowala m.in Clomipramine (info o pozostalych przyjmowanych przez nia lekach))
http://www.jane.symons.com.au/

co moze byc ciekawe, brala rowniez SHALLAKI Boswellia 300 mg
Ostatnio edytowano N kwi 27, 2008 5:39 pm przez Crono5, łącznie edytowano 8 razy
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez olek1 » N kwi 27, 2008 1:00 pm

w tym co piszesz.. potwierdza sie wszystko to o czym mówia cie od lifeone...
że farmacja .. to walka o kase,,,..
dlatego wiele tanich środków nigdy nie zaobaczy śwatła dziennego..

z jednej strony trudno aż uwierzyc w to ,
z drugiej strony ..lekarz z Łodzi , pwoiedział ,że medycyna jest dzis na takim poziomie , że gdyby najmnijesza roślinka czy związek walczył z rakiem .. to jzu byłoby to dawno opatentowane... i wydaje sie to prawdą ..
..
ja jzu nie wiem.. gdzie ta prawda..
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Postprzez Crono5 » N kwi 27, 2008 1:34 pm

na temat tego leku oraz jego mozliwosciach lecznia glejakow bylo juz wiadomow 2003 roku:


Originally published in May 2003 icon

By Professor Geoffrey Pilkington BSc PhD CBiol FIBiol FRCPath

przedruk z:
http://www.canceractive.com/page.php?n=271

Professor of Cellular & Molecular Neuro-oncology, School of Pharmacy & Biomedical Sciences, University of Portsmouth, and Professor of Experimental Neuro-oncology, King's College, London.
Professor Geoffrey Pilkington

Professor Pilkington has been involved in brain tumour research since 1971 and has published numerous scientific papers, particularly in the field of neurocarcinogenesis and brain tumour cell invasion into the normal brain. After 23 years at King's College, London, Professor Pilkington recently left his post as Professor of Experimental Neuro-oncology to take up a new post at the School of Pharmacy & Biomedical Sciences of the University of Portsmouth.

He is currently involved in clinical trials (supported by the Samantha Dickson Research Trust) using the tricyclic drug, clomipramine, as a putative anti-tumour agent in malignant brain tumours. He has served on committees of the [/url] Neuropathological Society, the European Association for Neuro-oncology, the [/url] Neuro-oncology Group and has organized numerous brain tumour conferences, both national and international. He is currently a co-ordinator of the International Glioma Invasion Forum series and contributes lectures on the structure and function of the brain and on the biology of brain tumours to diverse course run by various UK universities. In the mid-1990's he catalysed the formation of UKBTS by bringing together a number of brain tumour charities and individuals with the common goal of facilitating improved research and treatment strategies. He is also a member of the Scientific & Medical Advisory Boards of the Samantha Dickson Research Trust, Charlie's Challenge and Ali's Dream. In his "free" time he is a keen cricketer & rugby enthusiast.

Clomipramine: A Breakthrough For Brain Tumours?
May cover

In more than 30 years laboratory-based research into the biological nature of brain tumours, few developments have excited me more than the seemingly bizarre finding that an antidepressant drug may provide an effective way to combat this resistant group of cancers.

he major types of tumours, which begin from the substance of the brain, are known collectively as gliomas. These may arise as high-grade malignancies or may be low grade, benign tumours. Unfortunately the so-called benign tumours frequently develop into malignant tumours with the passage of time. The devastating news that patients with the most malignant form of glioma - known as glioblastoma multiforme - are faced with is that in the absence of treatment they are likely to live for only a few months. Even with surgery, radiotherapy and possibly cytotoxic chemotherapy the 5-year survival rate is very poor. The use of cytotoxic drugs in this group of tumours also remains controversial since the modest survival benefit claimed by some workers has to be tempered by the probable reduction in quality of life.

Sadly, despite all the advanced imaging and surgical technology and genetically based approaches to therapy there has been little to encourage either patients or clinicians in the fight against malignant glioma over the past 40 years. Now, following several years' laboratory research, trials will finally begin for anaplastic astrocytoma and glioblastoma multiforme (the two most malignant forms of primary brain tumour in adults) using a drug which has been known to us throughout these past 4 decades - as an antidepressant!

I was first introduced to the concept of the antidepressant, clomipramine, as a potential anti-cancer agent through a small scrap of University College, London headed paper from Professor David Wilkie. David, who is a well-respected retired Professor, had simply written that he had read my papers on brain tumour cell invasion and thought he had something that might interest me. In short we met and David explained how, through his early studies with yeast cells, he had shown that the tricyclic drug imipramine, and its more active chlorine derivative, clomipramine (or chlorimipramine) influenced energy metabolism and that cancer cells might, at least in theory, be combated by this agent.

If clomipramine was able to act selectively on cancer cells due to their compromised respiratory function, as appeared to be the case, then this drug was indeed to be applauded. Clomipramine is one of a group of tricyclic drugs, a name based on their chemical structure (fig 1). Its major use had been in treatment of obsessive/compulsive and clinically depressed patients. As far as the seemingly strange possibility of treating brain tumours with such an agent was concerned, it did have a number of very attractive features. Notably, after oral administration it is stored in high quantities in both the brain and lung and it has a long half life of approximately 24 hours which is increased to 40 hours once metabolized in the body to its byproduct, desmethyl clomipramine. The longer the half-life, the longer before the agent will break down. The very fact that the drug crosses the so-called "blood-brain barrier" (which is formed by specialized blood vessels within the brain) and therefore enters the normal brain is a great advantage in the treatment of brain tumours. Many of the cytotoxic drugs used get into the major mass of the brain tumour by virtue of the fact that the barrier is broken down within the tumour but at the tumour's edge many cancer cells migrate or "invade" into the normal brain and are protected from these cell killing drugs by the "blood-brain barrier".

We first started to work on the action of clomipramine on brain tumour biopsies in the form of an MSc student project over a 6-month period. Here, both the student, Emma Daley, and I were surprised and delighted to note that, while the drug killed cancer cells, in a dose dependant manner, normal brain cells were completely unaffected. We also looked at a number of other agents with a very similar chemical structure notably chlorpromazine (a tranquilizing drug used extensively in the treatment of psychosis) and clofazimine (an anti-leprosy drug) but these either failed to kill tumour cells or caused only reversible damage, killing merely a proportion of component cells of the tumour. On the basis of these early studies I submitted a grant application to the Samantha Dickson Research Trust for funding of a more in depth analysis of how the drug may work and which tumour types might be sensitive. We were lucky enough to receive 3 years support from the Trust and recruited the all important help and collaboration of Dr Tim Bates a senior mitochondrial biochemist from the Institute of Neurology in London. After just a few assays where the action of clomipramine was compared with standard inducers of cell death Tim was just as excited as we were at what he was seeing.

Unlike most cytotoxics, which act by damaging the DNA within the nucleus of the cells, clomipramine acts via cellular respiratory centres, called mitochondria, which are responsible for production of energy for the cell's various activities. The mode of action is therefore, different in that it promotes natural cell death (called apoptosis or programmed cell death) due to compromised respiratory function in cancer cells while leaving normal cells unaffected. In essence, the drug enters the mitochondria affects complex III of the respiratory chain, reduces oxygen consumption, thereby increasing reactive oxygen species and liberating cytochrome c as a consequence. This, in turn activates a series of enzymes which result in programmed cell death. On the basis of these experimental studies last year Emma Daley was awarded the degree of Doctor of Philosophy by the University of London.

Interestingly, Professor John Gordon of the University of Birmingham has recently found clomipramine to have a similar action on lymphoma cells and has also noted that another group of antidepressants, the selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs), appear to elicit similar effects.

Although the clinical trial has not yet officially begun, to date, some 250 "anecdotal" cases have been treated. Although the longest standing glioblastoma patients have only been receiving clomipramine for 3 years, there have been numerous reports of reduction on tumour mass on MRI scanning, increased survival times, marked clinical improvement and improved quality of life over and above those treated with surgery and radiotherapy alone or with adjuvant cytotoxic chemotherapy. Moreover, benefit to patients who had failed both radiotherapy and cytotoxic chemotherapy, has been apparent.

The side effects are generally mild and include tiredness and dryness of the mouth (which may reduce with time). Since the drug lowers the threshold for seizures in patients whose tumours are likely to give rise to such events, the level of anti-convulsant treatment should be carefully monitored. It is also important for patients to inform their doctors if there are any additional possible side effects such as palpitations or difficulty in passing urine. Patients on drugs known as monoamine oxidase inhibitors will not be allowed to take clomipramine. Since the drug has been widely used drug over 35-40 years there is more than adequate information on toxicity and therefore a phase I trial is not necessary. Administration is orally as either capsules or tablets but, unfortunately, clomipramine syrup has been recently withdrawn due to low usage.

The question arises of when or whether to stop treatment if the tumour shows no clinical or MRI/CT scan based evidence of progression. Unfortunately, at this stage we do not have a real answer but, if patients do come off it, it is recommended that this is done slowly in gradual increments. Our suggestion is, however, to stay on the drug long term and only if neuro-imaging shows sustained and total response in terms of inactivity of tumour should cessation of drug use be considered.

The research work does not end here, however, and I would not claim that clomipramine is in itself a "gold bullet" glioma cure all. Nor would I claim that it is suitable for the treatment of all brain tumours. Indeed, we are currently exploring ways of enhancing the action of clomipramine and other pro-apoptotic drugs. To these ends we have recently shown that certain enzymes, such as cathepsin L, which are present in high amounts in gliomas and increase with grade of malignancy, protect tumour cells against apoptosis. Therefore, inhibitors of these enzymes may be of clinical use. We are now investigating such inhibitor systems in collaboration with Professor Tamara Lah of the Slovenian National Institute of Biology, Ljubljana. In addition, our studies have gained considerable support from Dr Robert Jones, who has, over the years, made an in depth study of the role of tricyclic drugs and dietary supplements in the treatment of cancer. Dr Jones reports that the suspicion that certain polyunsaturates participate in the tumour cell killing process indicates that supplementation of clomipramine therapy with this omega 3 oils may be of value.

Perhaps the most frustrating thing about using a drug such as clomipramine which is relatively inexpensive and now out of patent is that the major pharmaceutical companies show little interest in is novel use as an anti-cancer agent. If we could develop a new drug with a similar structure and activity and, more significantly, greater marketing potential we would perhaps be in a better position.

The clinical trial - supported by the Samantha Dickson Research Trust - will begin in June at King's College and St Thomas' Hospitals for patients between 16 and 65 years of age with newly diagnosed and histologically verified anaplastic astrocytoma or glioblastoma multiforme. It is hoped that the trial will be extended to other centres in the UK and that if further funding can be provided with support from paediatric oncologists it may be possible to extend the trial to children suffering from brain stem glioma.
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez moto_kate » N kwi 27, 2008 8:23 pm

To jest bardzo ciekawe. Jako antydepresant, może być relatywnie łatwy do zdobycia - nikogo chyba nie zdziwi, że ktoś, kto ma glejaka, ma też doła...
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże

Postprzez Crono5 » Pn kwi 28, 2008 8:21 am

pisalem do jim'a odnosnie Clomipramine, uwarza on ze moze byc bardzo pomocny w polaczenu z dca moze byc czescia szerszego ataku. Jim pisal ze nie chce zeby ludzie byli zalezni tylko od jednego srodka jakim jest dca.
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez karmar » Pt maja 16, 2008 3:07 pm

olek1 napisał(a):w tym co piszesz.. potwierdza sie wszystko to o czym mówia cie od lifeone...
że farmacja .. to walka o kase,,,..
dlatego wiele tanich środków nigdy nie zaobaczy śwatła dziennego..

z jednej strony trudno aż uwierzyc w to ,
z drugiej strony ..lekarz z Łodzi , pwoiedział ,że medycyna jest dzis na takim poziomie , że gdyby najmnijesza roślinka czy związek walczył z rakiem .. to jzu byłoby to dawno opatentowane... i wydaje sie to prawdą ..
..
ja jzu nie wiem.. gdzie ta prawda..


Zdaje się, że właśnie chodzi o to, że tej substancji jak i DCA jak i witaminy C również wody nie można opatentować. Brak patentu = brak zysku, brak zysku = brak zainteresowania substancją...
Nadzieja umiera ostatnia...
karmar
świeżynka
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr mar 05, 2008 1:10 pm
Lokalizacja: Tychy


Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości