Pimozide z mevastatin 50 krotnie efektywniejsze niz Temodal?

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Pimozide z mevastatin 50 krotnie efektywniejsze niz Temodal?

Postprzez Crono5 » Pn wrz 07, 2009 2:19 pm

Leki psychotropowe mogą wspomóc walkę z nowotworem
O lekach psychotropowych w walce z nowotworem bylo tutaj:

Rimcazole - lek na schizofrenie indukuje apotoze

tłumaczenie z:
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 092136.htmScienceDaily (Aug. 13, 2009) - obserwacja, że ludzie zażywający lekarstwa na schizofrenie mają niższy współczynnik zapadania na nowotwory niż inni ludzie, zaowocowało nowym badaniem które ujawniło, że leki psychotropowe mogą wspomóc leczenie niektórych groźniejszych nowotworów.

Wstępne odkrycia, opublikowane w obecnym wydaniu online the International Journal of Cancer donosi, że lek psychotropowy w laboratoryjnych badaniach in vitro zabija komórki nowotworowe płuc, piersi oraz mózgu.

Kilka badań epidemiologicznych, zauważyło niższy wskaźnik występowania nowotworów pośród pacjentów ze schizofrenią.
Badania te na przykład odkryły, że ci pacjenci mają niższy współczynnik wystąpienia nowotworu płuc niż inni ludzi, nawet jeśli są palaczami.
Genetyczne czynniki oraz możliwość ograniczonego wykrycia nowotworu u pacjentów był również brany pod uwagę i przez ponad dekadę było sugerowane, że leki psychotropowe są mediatorami tego efektu.

W nowym badaniu, pimozide był najbardziej śmiertelnym pośród sześciu leków psychotropowych badanych przez zespół z UNSW oraz the University of Queensland. Gwałtownie dzielące się komórko nowotworowe potrzebują cholesterolu oraz lipidów by móc wzrastać. Naukowych podejrzewają, że pimozide zabija komórki nowotworowe poprzez blokowanie syntezy lub ruchu cholesterolu i lipidów w komórkach nowotworowych.

Analiza ekspresji genów w badanych komórkach nowotworowych wykazała, że geny zaangażowane w syntezę oraz wychwyt cholesterolu i lipidów ulegały podkręceniu w momencie kiedy został podany pimozide.

By zbadać pomysł, ze pimozide działa poprze zaburzenie homeostazy cholesterolu badacze połączyli pimozide z mevastatin lekiem który inhibituje produkcje cholesterolu w komórkach. Oba te leki były bardziej śmiertelne dla komórek nowotworowych niż kiedy każdy był używany osobno.

"Połączenie pimozide oraz mevastatin zwiększyło śmierć komórek nowotworowych" mówi badacz z UNSW Dr Louise Lutze-Mann współautor badania. "potrzebowaliśmy niższej dawki leku by móc zabić taką samą ilość komórek."

Pomimo, to, że efekty uboczne skojarzone z użyciem wyższych dawek tych leków - takie jak drgawki, skurcze mięsni, niewyraźna mowa - to efekty te są uważane za tolerowalne u pacjentów u których inne terapie nie powiodły się oraz leki będą używane przez krótki okres czasu. Te efekty uboczne mogły by być zredukowane jeśli leki były by używane w połączeniu z lekiem obniżającym lipidy, takim jak mevastatin.

Badacze również sprawdzili wpływ olazapine, leku psychotropowego "drugiej generacji" i odkryli, że również zabija komórki nowotworowe ale ma lepszy profil efektów ubocznych. Podczas podawania pacjentom akumuluje się w płucach, co może sugerować, że może być najbardziej użyteczny w leczeniu nowotworu płuc.

Badacze obecnie analizują te leki na guzowych komórkach z mózgu, gdyż te guzy są niezwykle trudne do leczenia są często kojarzone z kiepską prognoza dla pacjenta. Na przykład pacjenci ze zdiagnozowanym glioblastoma przeżywają krócej niż rok.

Rezultaty są bardzo obiecujące, gdyż te leki są 50 krotnie bardziej efektywne w zabijaniu komórek glioblastoma niż obecnie używany chemioterapeutyk. Naukowcy również badają wpływ tych leków na komórki pochodzące z dziecięcych nowotworów opornych na leki gdzie obecna chemioterapia nie daje rady.
Kolejną nadzieją jest badanie kolejnej grupy leków, która nazywa się SERM, leki te mają podobną budowę do leków psychotropowych ale mają mniej efektów uboznych.
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Re: Pimozide z mevastatin 50 krotnie efektywniejsze niz Temodal?

Postprzez moto_kate » Pn wrz 07, 2009 5:13 pm

Nazwa handlowa Pimozide to Orap, w Polsce dostępny: http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=1623

Mevastatin (compactin) po polsku to kompaktyna, zmniejsza zawartość cholesterolu w osoczu, nie znalazłam informacji, czy/w jakiej formie jest dostępna.
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże


Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości
cron