NaDCA - nurtujące pytania

Tutaj można zadawać wszelkie nurtujące pytania związane z NaDCA.

NaDCA - nurtujące pytania

Postprzez artoo » Pn lip 28, 2008 11:08 pm

1. Podobno NaDCA jest legalnie stosowany w weterynarii? Jeśli tak, to może ktoś z was wie, w jakich przypadkach? Przy jakich nowotworach? Z jakimi skutkami (jakieś statystyki)?? Jak się nazywa taki lek podawany zwierzakom?

2. Jest to również lek przeciwko kwasicy mleczanowej, tak? Czyli musi być wpisany na listę WHO i zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia, tak?? Tylko, że nie jako lek na raka.

3. Dużo się mówi o tym, że związek ten jest znany od bardzo dawna. Jak to możliwe, że tak długo nie został odkryty i wprowadzony do masowej produkcji?? Wyczytałem gdzieś, że nie da się go opatentować, więc tym samym trudno go sprzedać i przez to koncerny nie są zainteresowane badaniami. Ale nie bardzo chce mi się w to wierzyć. Przecież witaminy C też się nie opatentuje a i tak wszyscy tym handlują.

Te informacje pewnie są już na forum, ale trudno mi się do nich dogrzebać, więc piszcie tutaj albo odeślijcie mnie do odpowiednich wątków.

Dzieki
Artur
artoo
świeżynka
 
Posty: 2
Dołączył(a): So lip 26, 2008 10:34 pm

Re: NaDCA - nurtujące pytania

Postprzez AZA » Wt lip 29, 2008 6:12 am

samo sedno - nic dodać nic ująć
AZA
bywalec
 
Posty: 65
Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 9:52 am

Re: NaDCA - nurtujące pytania

Postprzez moto_kate » Wt lip 29, 2008 9:51 am

Ad 1) Nie mam danych, słyszałam tylko o takich doniesieniach. Więcej pewnie byliby w stanie powiedzieć ludzie z forów tematycznych (psich itd.).

Ad 2) Przez WHO - tak, przez Ministrestwo Zdrowia - jeśli stosowany w Polsce. I nie wiem POD JAKĄ NAZWĄ. Jest zresztą mnóstwo leków, o których lekarze z praktyki sądzą, że mają działanie antynowotworowe, ale są zarejestrowane jako leki na coś innego (gdzieś mam spis kilku, ale wątpię, żebym teraz znalazła; na forum też się takie informacje pojawiły - chodziło o jeden z antydepresantów). Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, że w ulotkach wielu leków znajduje się stwierdzenie "mechanizm działania - nieznany". Tzn. wiemy, że działa na chorobę X, ale nie mamy pojęcia, czy na coś jeszcze...

Ad 3) Jest zasadnicza różnica między witaminą C a lekiem na raka. a) Witamina C nie zastępuje innych preparatów kosztujących setki czy tysiące dolarów za dawkę, więc niczyim interesom nie zagraża. b) Rynek zbytu witaminy C jest praktycznie nieograniczony - każdy to łyka jak leci; rynek zbytu na leki przeciwnowotworowe jest limitowany ilością chorych - nawet jeśli obecnie jakiś drogi lek z racji swojej ceny trafia tylko do 10% chorych, którzy go potrzebują, to tak tani odpowiednik, nawet jeśli trafi do wszystkich, nie przyniesie takich wpływów. Trudno to uznać za opłacalną dla producenta zamianę.
Może są jakieś inne powody, ale akurat witamina C chyba nie jest dobrym materiałem do wnioskowania w tej sprawie.

Generalnie wciąż jest za mało danych, żeby oceniać skuteczność NaDCA lub jej brak. Jest to jedna z bardzo wielu niesprawdzonych opcji - ale dla większości osób dostępna, w odróżnieniu od programów eksperymetalnych za granicą itp. Stąd takie kontrowersje - bo wybór "próbować czy nie" jest w rzeczywistym zasięgu. O całej reszcie możemy sobie akademicko podyskutować, bo i tak nas nie stać.
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże

Re: NaDCA - nurtujące pytania

Postprzez Crono5 » Wt lip 29, 2008 11:31 am

1. Jesli chodzi o psy, to sa dostepne jak narazie raporty na stronie thedcasite.com, dokladniej o jakie nowotwory chodzi mozna wyczytac z owych raportow, a rezultat, wg raportu bardzo dobry. Kolejny opis badania na zwierzetach znajduje sie w pracy Dr Evangelos Michelakis'a. W weterynarii nie jest stosowany pod zadna konkretna nazwa z faktu ze nie zostal jeszcze opracowany prepart zawierajacy nadca, zawsze stosoowana jest "surowa" substacja.

3. Koncerny nie chca wchodzic w badania poniewaz nie beda miec 100% pewnosci ze zainwestowana suma im sie zwruci, a naklady musza poczynic bo bez nich nie bedzie badan a bez badan zgody FDA na stosowanie. Niektorzy sadza ze przez to FDA niekiedy dziala bardziej na szkode pacjentow niz na ich korzysc (wiecej na ten temat mozna poczytac tutaj: viewtopic.php?f=6&t=1228 )

To ze nadca nie bylo brane pod uwage zawdzienczamy temu ze w latach 80 kiedy byly prowadzone badania nad nadca, m.in zastosowaniu go w leczeniu kwasicy mleczanowej u osob z dysfunksja mitohondrialna, sadzono, ze w przypadku komórek nowotworowych mitohondira sa niszczone a nie uspione i nie jest mozliwa ich reaktywacja. Dopiero zespol z kanady "odgrzebal" teorie pioniera badan nad szlakami energetycznymi komorek nowotworowych - Otto Warburga i wykazali ze mial racje, ze mitohondria sa uspione. Niespodzianka byl dla nich fakt ze ich reaktywacja uaktywniala apoptoze.

Istnieje wiele podejrzen ze koncernom farmaceutycznym zalezy na leczeniu nie na wyleczeniu. W latach 70 byly podejrzenia ze witamina C moze miec wlasciwosci przeciw nowotworowe. Badania wykonane na zlecenie FDA, uwzgledniajace jedynie podawanie doustne tej witaminy pokazaly ze nie jest ona skuteczna, podczas kiedy jej skutecznosc objawia sie dopiero keidy zostaje podana dozylnie, w bardzo duzej dawce. Ostatnie doniesienia coraz wyrazniej podkreslaja jej skutecznasc w przypadku podawania w ten sposob. Zeby bylo ciekawiej rzad kanady w kwietniu tego roku oglosil wprowadzenie BILL51, ktory ograniczal by dostep zarowno do witaminy C jak i wszelkich suplementow. Doslownie to ujmujac chce zdelegalizowac witamine C oraz inne suplementy. Mialy by byc one dostepne tylko na recepte.
Dodatkowe info:
http://ezinearticles.com/?Vitamin-C-Is- ... id=1174122
http://www.thedcasite.com/dcaforum/DCForumID11/12.html
http://www.thepetitionsite.com/1/StopC51
http://www.healthcanadaexposed.com/

Na szczescie protesty jakie przeszly ulicami kanday ostudzily nieco zamiary tamtejszego ministra zdrowia
http://www.canada.com/edmontonjournal/n ... ab87be299b
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Re: NaDCA - nurtujące pytania

Postprzez olsen35 » Wt lip 29, 2008 9:05 pm

I tu się nie zgodzę, bo ludzie w dzisiejszych czasach często szkodzą sobie nadużywając suplementów. Moim zdaniem powinnny być one na receptę, wtedy ludzie cześciej sięgaliby po zdrową żywność, warzywa i owoce, zamiast zjeść jednego pomarańcza lepiej połknąć tabletkę bo wygodniej. Tym bardziej temat już był roztrząsany tutaj na forum, nawet udało się to telewizji raz zamieścić, bo pewnie koncerny farmaceutyczne zadbały żeby więcej razy nie było. Sztuczne suplementy szkodzą naszemu zdrowiu!!! Witamina C również i to bardzo, powoduje odkładanie się blaszek miażdżycowych w naszym układzie krwionośnym, a producenci żywności upatrzyli ją sobie jako konserwant i dorzucają praktycznie do wszystkiego, a zawały i udary są nr 1 na liście przyczyn zgonów. Niestety u coraz młodszych ludzi. Ola.
olsen35
swój człek
 
Posty: 229
Dołączył(a): N lip 15, 2007 11:13 pm
Lokalizacja: Koszalin


Powrót do Pytania i odpowiedzi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość