Równowaga kwasowo-zasadowa/dieta

Czy wiesz, że jesteś tym, co jesz?
Diety przeciwnowotworowe, wspomaganie żywieniem leczenia i rehabilitacji.

Równowaga kwasowo-zasadowa/dieta

Postprzez Wania » Śr sie 22, 2007 10:27 am

Nie wiem czy juz ten link był przez kogos wklejany ale może komus sie przydadza te wiadomości....

http://drmichalak.pl/data/zwtcn.htm


Równowaga kwasowo-zasadowa:



Kwas mlekowy:

W 1931 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał Otto Heinrich Warburg. Był on wybitnym fizjologiem niemieckim, który zbadał i opisał bardzo wiele procesów biochemicznych zachodzących w żywych komórkach. Jednym z jego niedocenianych, a jednak wymienianych odkryć była obserwacja, że guzy nowotworowe posiadają zdolność do wzrostu bez udziału tlenu, pozyskując energię z rozpadu cukru na kwas mlekowy. (Podobnie drożdże zamieniają cukier na alkohol. Rozpad kwasu mlekowego na alkohol i CO2 to ostatni etap wytwarzania alkoholu przrez drożdże).

Z tego bardzo ważnego odkrycia wynika, że guz nowotworowy odżywia się przede wszystkim cukrem, a mezenchyma wokół guza jest silnie zakwaszona przez wydalany kwas mlekowy. Objawy tego silnego zakwaszenia można zaobserwować chciażby w badaniu mammograficznym, w którym proces nowotworowy jest rozpoznawany m.in. na podstawie zwapnień. Zwapnienia natomiast tworzą się w środowisku kwaśnym, w którym sole wapnia są mniej rozpuszczalne.

Obecność silnie kwaśnego środowiska w pobliżu guza nowotworowego blokuje dostęp leukocytów NK (natural killers), które stanowią naszą naturalną ochronę przed komórkami nowotworowymi. W normalnych warunkach wytwarzają one specjalne białko - perforynę, które, jak sama nazwa wskazuje, wytwarza dziury w komórkach nowotworowych doprowadzając do ich śmierci. W środowisku kwaśnym komórki te nie działają.



Mezenchyma

Osobną kwestia to odkwaszanie mezenchymy całego organizmu. Kolagen naszej tkanki łącznej posiada dużą zdolność absorbowania jonów H+ (kwaśnych), z trudem je natomiast oddaje. Jeśli przez wiele lat stosowaliśmy niewłaściwą dietę lub piliśmy zbyt mało płynów lub nie stosiwaliśmy innych metod udrażniających mezenchymę, z czasem może ona zgromadzić duże ilości kwasów i toksyn, które w końcu doprowadzają do przewlekłych chorób zwyrodnieniowych lub nowotworu. Oczyszczenie mezenchymy z kwasów i toksyn odbywa się jakby przy okazji intensywnego odkwaszania ukierunkowanego na guz nowotworowy.



Terapia

Terapia odkwaszająca to przede wszystkim podawanie proszków alkalicznych opartych o kationy Na+, K+, Ca2+ i Mg2+. w bardzo zaawansowanych przypadkach można podawać preparaty alkaliczne dożylnie w kroplówce.

Można również podawać homeopatyczny roztwór kwasu mlekowego. Mechanizm działania to najprawdopodbniej: 1) aktywacja enzymu, które rozkłada kwas mlekowy, gdy opuści on już okolicę guza (dehydrogenaza mleczanowa), 2) zmiana konformacji przestrzennej wody na taką, która ułatwia transport cząsteczek kwasu mlekowego przez mezenchymę do krwi i chłonki.

Jeśli chodzi o zalecenia dietetyczne, to z punktu widzenia równowagi kwasowo-zasadowej, dietą maksymalnie alkaliczną jest dieta warzywno-owocowa z całkowitym wyłączeniem białka - jako głównego źródła kwasów w diecie. Jak wiadomo - ponad poowa ładunku kwasowego, jaki powstaje w organizmie (poza oczywiście CO2), to kwas siarkowy powstający jako produkt końcowy utleniania grup -SH aminokwasów siarkowych: metioniny i cysteiny. Produkty bogate w białko najczęściej są również bogate w puryny, z których moze się wytwarzać kwas moczowy. Drugim co do ilości źródłem kwasów powstających w organizmie jest kwas fosforowy powstający z fosfolipidów. Fosfolipidy zawarte są przede wszystkim w błonach komórkowych, a produkty bogate w błony to również produkty bogate w białko. Jednak z przykręcaniem fosforanów nie należy przesadzać, gdyż jak wiadomo są one bardzo ważne w procesach pozyskiwania energii w komórce (ATP), a bez energii nie ma terapii.



Oddech

Właściwie to o oddechu powinno byc na pierwszym miejscu, gdyż to właśnie płuca wydalają kwas węglowy (zamieniony przed wydaleniem na jego bezwodnik - dwutlenek węgla), zdecydowanie najważniejszy ilościowo, spośród wszystkich kwasów powstających w ludzkim organizmie.

Ktoś powie, że przecież kwas węglowy jest bardzo słaby. Owszem, jednak prosze sobie wyliczyć, że pK tego kwasu wynosi 6.1, a więc stopień dysocjacji przy pH 7.4, jakie jest prawidłowo we krwi, wynosi aż 95%. Oznacza to, że dla organizmu jest tylko o 5% słabszy niż np. kwas azotowy. W ciągu doby powstaje go w organizmie (w zależności od tempa przemiany meterii) ok. pół kilograma, a drugiego w kolejności kwasu siarkowego tylko kilka gram.

Jeśli przestajemy oddychać - zakwaszamy się w ciągu kilku minut na śmierć. Jesli jednak oddychamy troszeczkę zbyt wolno w stosunku do potrzeb organizmu kwas węglowy musi być wydalony przez nerki. Przyczynia się to do niewielkiego podniesienia się stężenia jonów wodorowych we krwi i nieco trudniejszego usuwania nadmiaru kwasów z ogniska nowotworowego.

Jakie płyną wnioski z tych rozważań? Kilka głębokich oddechów wykonanych kilkanaście razy dziennie to najtańsza i najprostsza forma odkwaszania organizmu. Osoby leżące powinny mieć obowiązkowo przy łóżku butelkę z wężykiem do dmuchania kilkanaście razy dziennie celem rozprężania pęcherzyków płucnych i poprawy usuwania kwasu węglowego z organizmu.

Z drugiej strony, w trakcie terapii należy pamiętać, że stosowane powszechnie morfinowe leki przeciwbólowe działają hamująco na ośrodek oddechowy. Osobiście widziałem już paru pacjentów, którzy w ciągu kilku dni od momentu włączenia narkotycznych środków przeciwbólowych gwałtownie się pogarszali i umierali. Najprawdopodobniej przyczyną takiego efektu (obok dodatkowego obciążenia wątroby tymi lekami) jest stopniowe powolne zakwaszenie w skutek namiernego osłabienia oddechu.

Narkotyczne środki przeciwbólowe są z całą pewnością wskazane, jeśli nie walczymy już o wyleczenie pacjenta i chcemy mu jedynie przynieść ulgę w cierpieniu. Jeśli jednak podejmuje się wysiłek wyleczenia, decyzja o stosowaniu leków przeciwbólowych musi być zawsze podejmowana indywidualnie, tak by wyważyć korzyści i szkody płynące dla pacjenta.



O produktach spozywczych:

Produkty spożywcze różnią się zawartością pierwiastków kwaso- i zasadotwórczych, dlatego skład racji pokarmowej nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę kwasowo-zasadową ustroju. Przy założeniu, że stosunek składników energetycznych w racji pokarmowej jest prawidłowy, wpływ ten można przewidzieć obliczając stosunek sumy milirównoważników pierwiastków kwasotwórczych, z których najważniejszy jest chlor, fosfor i siarka, do zasadotwórczych, tj. przede wszystkim do: wapnia, sodu, potasu i magnezu w poszczególnych produktach. Innym sposobem określenia potencjalnej zdolności do zakwaszania lub alkalizowania jest oznaczenie kwasowości miareczkowej popiołu (tabela). Obie metody nie uwzględniają jednak faktu, że nie wszystkie pierwiastki wykorzystywane są z pożywienia w tym samym stopniu, np. fosfor fitynowy nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a więc nie może mieć wpływu na równowagę kwasowo-zasadową.


Potencjalna zdolność niektórych produktów spożywczych do zakwaszania lub alkalizowania

PRODUKTY KWASOTWÓRCZE
cm3 NaOH o stężeniu
0,1 mola/dm1 potrzebne do zobojętnienia popiołu ze 100 g produktu
Wieprzowina 286
Wątroba wieprzowa 175
Kasza jęczmienna 123
Jaja 162
Dorsz 162
Wołowina 137
Płatki owsiane 132
Cielęcina 124
Śledź 115
Ziemniaki 89
Ryż 76
Ser tylżycki 54
Makaron 38
Mleko 27
Szynka 162

PRODUKTY ALKALIZUJĄCE
cm3 HC1 o stężeniu
0,1 mola/dm1 potrzebne do zobojętnienia popiołu ze 100 g produktu

Buraki 89
Czarne porzeczki 88
Cytryny 85
Wiśnie 73
Marchew 68
Pomidory 56
Śliwki 48
Agrest 41
Sałata 38
Gruszki 36
Truskawki 35
Ogórki 32
Jabłka 30
Kapusta 26
Cebula 5




W większości produktów spożywczych stanowiących podstawę naszej diety przeważają pierwiastki kwasotwórcze. Dotyczy to przede wszystkim mięsa i jego przetworów, drobiu, ryb i jaj (zwłaszcza żółtko), w nieco mniejszym stopniu także wszystkich produktów zbożowych. Natomiast źródłem pierwiastków zasadotwórczych są warzywa i owoce oraz mleko. W fasoli przeważają składniki alkalizujące, natomiast w grochu i soi składniki zakwaszające.

W owocach i niektórych warzywach składniki mineralne występują w postaci soli takich kwasów organicznych, jak kwas cytrynowy (cytryny, ananasy, pomidory), kwas jabłkowy (jabłka, śliwki, pomidory), winowy (winogrona), szczawiowy (niedojrzałe pomidory, truskawki, rabarbar, szpinak, szczaw) czy kwas benzoesowy (żurawiny, borówki). Wszystkie te kwasy nadają produktom smak kwaśny, jednak ich wpływ na równowagę kwasowo-zasadową jest różny.

Z soli kwasów, które mogą łatwo się utleniać w organizmie, np. kwasu jabłkowego czy cytrynowego, pozostają kationy działające alkalizująco. Z kolei kwas benzoesowy nie jest spalany, lecz sprzęgany w wątrobie z glicyną i wydalany z moczem w postaci kwasu hipurowego, toteż produkty, w których występuje, mimo iż odczyn ich popiołu jest alkaliczny, działają zakwaszająco. Natomiast kwasy winowy i szczawiowy tworzą z niektórymi metalami trudno-rozpuszczalne sole, które tylko w niewielkim stopniu mogą być wchłaniane z przewodu pokarmowego. Ponieważ jednak kwasy te są utleniane i wydalane w postaci dwutlenku węgla i wody, nie powodują zakwaszania organizmu.

Należy zwrócić uwagę, że potencjalna zdolność do alkalizowania wykazywana przez większość warzyw, owoców oraz mleko jest mniejsza niż potencjalna siła kwasotwórcza produktów mięsnych. Wynika z tego, że dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w diecie powinny ilościowo przeważać produkty zasadotwórcze. Najprostszym wskaźnikiem tego, czy tak się dzieje, jest pH wydalanego moczu. Przy odżywianiu się dietą mieszaną odczyn moczu jest lekko kwaśny, natomiast u wegetarian – obojętny, a u ludzi jedzących dużo mięsa – kwaśny.
Wania
bywalec
 
Posty: 60
Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 8:57 pm

Postprzez olek1 » Śr sie 22, 2007 12:09 pm

moja sisotra stosuje teraz diete oparta na produktach zasadowcyh ...
w sumie skromna ta dieta :(
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Re: Równowaga kwasowo-zasadowa/dieta

Postprzez Ubiquitous » Pt maja 22, 2009 11:24 pm

Jak powinna wyglądać dieta przy nowotworze złośliwym, gdzie wątroba i trzustka została zaatakowana.??
Proszę o wskazanie najbardziej pożądanych z grup produktów, ponieważ dieta wątrobowa jest zbyt pobłażliwa :/
Ubiquitous
świeżynka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 10:40 pm


Powrót do Diety oraz naturalne preparaty terapeutyczne i wspomagające

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości