Dieta antyrakowa - profilaktyka raka

Czy wiesz, że jesteś tym, co jesz?
Diety przeciwnowotworowe, wspomaganie żywieniem leczenia i rehabilitacji.

Dieta antyrakowa - profilaktyka raka

Postprzez ElComandanteee » Pn lip 08, 2013 5:21 pm

Należy rozróżnić dwie kwestie - czym innym jest dieta antyrakowa w profilaktyce raka - czyli zdrowie, świadome odżywianie, a czym innym żywienie w już istniejącej chorobie onkologicznej. Drugi temat to poważna sprawa i wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem.

Jeśli jednak chodzi o profilaktykę to polecam artykuł dieta antyrakowa z portalu onkologicznego zwrotnikRAKA.pl


DIETA ANTYRAKOWA - ZASADY



1. WARZYWA I OWOCE - PIĘĆ RAZY DZIENNIE

Znane angielskie przysłowie mówi: „one apple a day keeps the doctor away” – „Chcesz doktora widzieć rzadko? Raz dziennie zjadaj jabłko”. Aktualnie zostało ono zmodyfikowane. Jedno jabłko to zbyt mało, aby skutecznie chronić nasz organizm przed chorobą. Zaleca się spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Światowa Organizacja Zdrowia WHO idzie dalej i zaleca w diecie antyrakowej nawet osiem do dziesięciu porcji dziennie w kontekście zapobiegania rakowi. Z powodu dużej zawartości błonnika pokarmowego i wtórnych substancji roślinnych, jak również z uwagi na mniejszą wartości energetyczną powinno się je jadać w następujących proporcjach: przynajmniej trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców dziennie. Dostarczają one organizmowi nie tylko ważnych substancji ochronnych, ale dzięki takiej diecie, zmniejszysz konsumpcję artykułów spożywczych o dużej zawartości tłuszczu.



2. JEDZ RÓŻNORODNIE

Stabilny stan zdrowia i skuteczna profilaktyka nowotworowa nie są wynikiem jedzenia pojedynczych antyrakowych produktów spożywczych, jak na przykład tylko brokułów czy pomidorów. Pojedyncza, wyizolowana z pożywienia substancja ochronna, przyjmowana nawet w największej dawce nie zastąpi pełnowartościowego i zbilansowanego odżywiania. Im bardziej zróżnicowane odżywianie, tym lepsze zaopatrzenie organizmu we wszystkie potrzebne mu substancje odżywcze i ochronne, które działają synergicznie – wzajemnie współdziałają i wzmacniają swoje antyrakowe działanie. Dieta antyrakowa opiera się na synergicznym działaniu wielu związków ochronnych.



3. GARŚĆ JAKO MIARA

Aby łatwiej przeliczać ilość żywności, za orientacyjną miarę może posłużyć garść, która odpowiada jednej porcji dużych warzyw i owoców np. pomidorów, kalarepy, jabłek, cytrusów. W przypadku drobnych, bądź rozdrabnianych produktów np. kapusty, truskawek, jagód – jedną porcję stanowią dwie dłonie uformowane w kształt miseczki.



4. SIŁA PRZECIWUTLENIACZY

Jak podkreślają badacze – „ilość przeciwutleniaczy w organizmie człowieka jest wprost proporcjonalna do spodziewanej długości życia”. Zanieczyszczone środowisko w którym żyjemy, palenie tytoniu, regularne jedzenie potraw z grilla lub smażonych na głębokim tłuszczu znacząco zwiększa nasze zapotrzebowanie na ochronne przeciwutleniacze. Warzywa i owoce obfitują w ogromną ilość różnorodnych przeciwutleniaczy, które są tak istotne dla ochrony przed rakiem. Rośliny zawierają setki aktywnych związków, określanych pod wspólną nazwą fitoskładników. Są one fundamentem diety antyrakowej. Wiele z nich, to chroniące przed rakiem antyoksydanty, które naprawiają w naszym organizmie szkody spowodowane przez wolne rodniki. Inne, takie jak selwestrole stymulują nasze mechanizmy odpornościowe i obronne.



5. STAWIAJ NA PRODUKTY SEZONOWE, KTÓRE SĄ NAJZDROWSZE

Poza naturalnym okresem wegetacji wiele gatunków warzyw i owoców można wyprodukować wyłącznie dzięki zastosowaniu dużej ilości środków chemicznych. Kieruj się ofertą sezonową. Zajadaj się truskawkami i szparagami wtedy, gdy jest na nie sezon w naszym kraju i nie musimy sprowadzać ich z odległych regionów. Dojrzewające w sposób naturalny owoce są najlepsze w smaku i mają optymalną zawartość substancji odżywczych i są mniej zanieczyszczone szkodliwymi substancjami.



6. GRAJ W KOLORY

Najwyższy poziom cennych przeciwutleniaczy jest w tych warzywach i owocach, które mają najwięcej koloru i smaku. Fitoskładniki, które są w stanie korygować uszkodzenia genów, gwarantując stabilność DNA - to w przeważającej większości właśnie barwniki owoców i warzyw. Codziennie jedz coś pomarańczowego i coś czerwonego. Stosuj kolorową dietę antyrakową– niech każdy posiłek składa się z przynajmniej trzech kolorów. Przygotowując posiłki, staraj się zapełniać jarzynami przynajmniej pół talerza.



7. ZREZYGNUJ Z UŻYWANIA SOLI

Nadużywanie soli może prowadzić do powstania m.in. raka żołądka. Zamiast soli stosuj do przyprawiania potraw zioła i przyprawy ziołowe. Zdecydowana większość z nich – od szczypiorku i pietruszki po bazylię czy rozmaryn – jest dostępna w stałej sprzedaży w porcjach gotowych do użycia. Świeże zioła dodawaj do potraw dopiero pod koniec gotowania, ponieważ w ten sposób nie stracą one cennych właściwości antynowotworowych. Eksperymentuj z przyprawami egzotycznymi takimi jak np. imbir czy kurkuma.



8. ZDAJ SIĘ NA SWÓJ NOS

Najlepszym znakiem rozpoznawczym dobrego towaru nie jest jego idealny wygląd, lecz odpowiedni zapach. Wybieraj produkty zgodnie z porami roku i regionalne, które przebyły krótką drogę od producenta. O ile to możliwe, wybieraj produkty pochodzące z upraw ekologicznych i od zwierząt hodowanych w warunkach prawidłowego chowu. Dobra dieta antyrakowa to także jakość świadomosć i jakość produktów, które spożywamy.



9. UNIKAJ GOTOWYCH PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH

Koniecznie zwróć uwagę na listę składników danego produktu. Wybieraj produkty wyłącznie jednoznacznie i poprawnie oznakowane.



10. ZADBAJ O HIGIENĘ SPOŻYWANIA

Owoce i warzywa mogą być niestety również źródłem substancji kancerogennych wchłanianych drogą pokarmową. Czają się w nich azotany, azotyny, pestycydy, fungicydy i inne chemikalia. Optymalnym rozwiązaniem byłoby spożywanie produktów pochodzących z upraw ekologicznych. W praktyce jest to bardzo trudne. Dlatego, warto dokładnie i długo płukać owoce i warzywa, nawet jeśli ten zabieg jedynie zmniejsza ilość pestycydów, a nie eliminuje ich całkowicie. Woda z mydłem też nie specjalnie poprawi ten efekt, gdyż większość tych związków rozpuszcza się w tłuszczach, a nie w wodzie. Pozostałość pestycydów można usunąć poprzez obranie warzyw i owoców, chociaż przy okazji pozbawia to pożywienie sporej ilości witamin i soli mineralnych. Nie wahaj się przed usunięciem zewnętrznych liści sałaty czy kapusty. W przypadku niektórych artykułów skuteczne może być również ich wyszczotkowanie. Najważniejsze – chociaż należy obawiać się stosowanych w rolnictwie herbicydów i pestycydów, to antyrakowe działanie oraz funkcja ochronna owoców i warzyw wysoce przewyższają ewentualne oddziaływania negatywne.


źródło: http://www.zwrotnikraka.pl/dieta_antyrakowa_zasady-184
ElComandanteee
nowy
 
Posty: 45
Dołączył(a): Wt sie 09, 2011 9:04 am

Powrót do Diety oraz naturalne preparaty terapeutyczne i wspomagające

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości