Strona 1 z 1

ACTA i dlaczego to forum może zniknąć

PostNapisane: N sty 22, 2012 2:36 pm
przez moto_kate
26 stycznia przedstawiciele polskiego rządu zamierzają podpisać ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), niezwykle kontrowersyjną umowę międzynarodową, która wprowadzi drastyczne narzędzia służące ochronie własności intelektualnej i ograniczające wolności w sieci.

Co to oznacza dla forum glejak.pl?

Cytując zbyt duże fragmenty (i co oznacza - zbyt duże?) tekstu, wklejając obrazki lub wideo, tłumacząc i zamieszczając tu obcojęzyczne teksty narażasz siebie oraz administrację forum na zarzuty kryminalne.

Linkując do materiałów udostępnionych z naruszeniem praw autorskich - także.

A czy zawsze jesteś w stanie określić, czy to, co cytujesz/do czego linkujesz łamie prawa autorskie? Nie. A czy może zdarzyć się tak, że linkujesz do legalnego materiału, a potem strona zostaje zmieniona i pod tym adresem nagle znajduje się coś, co prawa autorskie narusza (a Ty przecież nic o tej zmianie nie wiesz)? Oczywiście.

Twoje wpisy na forum mogą wyglądać tak:
Komentarz usunięty przez ACTA.


ACTA może także utrudnić obywatelom niektórych państw dostęp do leków ratujących życie.

Co można jeszcze zrobić?

Zapoznać się z sytuacją, podpisywać petycje, które są następnie wysyłane do rządu, brać udział w lokalnych inicjatywach (protesty zapowiadane są w dużych miastach), jeśli masz swoją stronę internetową - informować o zagrożeniu innych. Na poniedziałek 23 stycznia proponowany jest blackout (czasowe zamknięcie witryn) - akcja na polskich stronach podobna do tej, w jakiej wzięły udział wielkie strony na świecie - jak Wikipedia czy Google.


Co trzeba wiedzieć o ACTA

Krótko o zagrożeniach wg fundacji Panoptykon

Największe wydarzenie na FB przeciw ACTA

Petycja przeciw ACTA






Re: ACTA i dlaczego to forum może zniknąć

PostNapisane: Pn sty 23, 2012 2:20 pm
przez moto_kate
ACTA i patenty na zdrowie
Styczeń 23, 2012 · Jędrzej Niklas

W grudniu 2011 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) – umowę międzynarodową regulującą kwestie dotyczące prawa własności intelektualnej. Wcześniej została już przyjęta m.in. przez USA, Australię, Kanadę i Japonię. Polski rząd zobowiązał się do podpisania porozumienia 26 stycznia.

Negocjacjom w sprawie ACTA towarzyszyły liczne kontrowersje. Główne zarzuty dotyczą groźby ograniczenia dostępu do dóbr kultury i informacji umieszczanych w internecie oraz faktu, że treść porozumienia była podczas negocjacji ukrywana przed opinią publiczną. Rzadziej zwraca się uwagę na to, że przyjęcie ACTA znacząco wpłynie na globalną politykę zdrowotną. [...]