Brokuły na Raka

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Brokuły na Raka

Postprzez Crono5 » Pt sie 17, 2007 6:11 pm

Brokuły na raka



Adrianna Hypniak, 14.12.2005



Brokuły zawierają jeden ze znanych flawonoidów – sulforafan, substancję chemiczną o właściwościach przeciwnowotworowych. Niestety pomimo korzystnych właściwości brokułów, połowa ludności nie jest w stanie z nich korzystać.

przedruk z:

http://www.biotechnolog.pl/news-291.htm

Jak twierdzi Richard Mithen gen GSTM1 umożliwia czerpanie korzyści z jedzenia tego warzywa. Gen ten zlokalizowany jest na chromosomie pierwszym (1p13.3). Połowa populacji nie posiada jednak tego genu.
W wyniku jego braku, sulforafan jest po około dwóch godzinach wypłukiwany z organizmu (wydalany z moczem), i nie może dłużej spełniać korzystnych właściwości.

Brokuły sulforafanObecnie naukowcy pracują nad uzyskaniem super wersji brokułów tzw. "super brokułów", która zwierałaby ponad 3 razy więcej ochronnych komponentów niż zwykłe brokuły. Takie "super brokuły" miałyby powstać w ciągu 3 lat.
Jak wykazały badania jedzenie dużych ilości brokułów, lub spożywanie "super brokułów" może dać takie same efekty, jak u osób z genem GSTM1.
Spożywanie dużych ilości brokułów ma korzystne właściwości nie tylko z uwagi na sulforafan, ale także na dużą zawartość w nich witamin i minerałów.
Sulforafan znajduje się także w innych warzywach (kapusta, kalafior, brukselka).

W badaniach prowadzonych przez profesora Mithen’a brało udział 16 osób (z genem GSTM1 i bez tego genu). Z badań wynika, że u osób bez genu GSTM1 zawartość wydalanego z moczem sulforafanu była dużo wyższa, niż u osób posiadających ten gen. Niestety liczba przebadanych osób była zbyt niska, aby pozwolić na wyciągnięcie ostatecznych wniosków.
Od dawna jednak wiadomo, iż odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ na powstawanie nowotworów, szczególnie układu pokarmowego. Naukowo dowiedziono, że dieta bogata w warzywa i owoce pozwala zminimalizować ryzyko powstania nowotworu.

Istnieje wiele flawonoidów o działaniu przeciwnowotworowym. Oprócz wspomnianego sulforafanu, znane są także inne o podobnych właściwościach: kwas p-kumarowy, likopen, kwas chloragenowy (pomidory), kwas elagowy (truskawki, winogrona), izotiocyjanian fenetylowy (kapusta), genisteina (soja), beta-karoten (marchew).


----

Brokuły niszczą bakterie powodujące raka

W poniedziałek opublikowano artykuł, z którego wynika, że silny związek zawarty w brokułach niszczy bakterie, które powodują wrzody i raka żołądka.

przedruk z:
http://www.drnatura.pl/brokuly_a_rak.htm

Związek ten o nazwie sulforafan zabija Helicobacter pylori, trudne do zwalczania, odporne na antybiotyki bakterie odpowiedzialne za tysiące przypadków wrzodów i raka żołądka na całym świecie.

Naukowcy z Akademii Medycznej Johns Hopkins w Baltimore i i francuskiego Krajowego Ośrodka Badań Naukowych w Paryżu przeprowadzili laboratoryjne eksperymenty z myszami, w trakcie których okazało się, że sulforafan zabił dwa rodzaje odpornych odmian H. pylori zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz komórki.

Jest to kluczowe odkrycie – twierdzą naukowcy – gdyż niszczenie chorobotwórczych organizmów na poziomie wewnątrzkomórkowym może być trudne. Zwłaszcza u ludzi komórki ścianek żołądka mogą stanowić schronienie dla H. pylori, co utrudnia zwalczanie jakiejkolwiek infekcji.

„Stwierdzenie, że sulforafan jest substancją bakteriobójczą, stanowi nieoczekiwane odkrycie – oświadczył reporterowi z United Press International dr Paul Talalay, profesor farmakologii w Johns Hopkins. – Oznacza to istnienie dwojakiego podejścia do tego problemu..., a więc istnieje możliwość podwójnego ubezpieczenia”.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy sulforafan w brokułach może działać jak cudowny środek – na co wskazują testy laboratoryjne – czy też związek ten musi być stosowany w czystej postaci.

„Skład brokułów bardzo się zmienia – powiedział Talalay. – Nie każdy ich rodzaj ma takie oddziaływanie”.

Odmówił on informacji, jakiego gatunku brokuł użyto do uzyskania sulforafanu stosowanego w eksperymencie, ale powiedział, że były to zwykłe nasiona, a nie zmodyfikowane genetycznie.

Rak żołądka nie jest tak rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych jak w Azji, Płd. Ameryce i Afryce, gdzie istnieje wysoki poziom zakażeń H. pylori – powiedział Talalay. Naukowcy są już zainteresowani badaniem potencjalnych efektów sulforafanu w Japonii, gdzie wskaźnik zachorowań na raka żołądka jest wysoki.

Brokułami interesowano się bardzo już w przeszłości w związku z ich właściwościami przeciwrakowymi, ale obecnie naukowcy zainteresowali się nimi ponownie, gdy osoby cierpiące na wrzody żołądka informowały o uldze odczuwanej po zjedzeniu brokuł.

„Jest to ciekawe stwierdzenie – powiedziała w wywiadzie dla UPI Melanie Polk, dyrektor ds. oświaty żywieniowej w Amerykańskim Instytucie Badań nad Rakiem w Waszyngtonie i dyplomowana dietetyczka. – Ustalenie, że brokuły pełnią także inną funkcję, jest nawet bardziej ekscytujące. Jeszcze jeden powód, by włączyć brokuły do swego jadłospisu”.

Zaznaczyła ona jednak, że nie oznacza to, iż brokuły są lekiem na wszystko: „Ważne jest zachowanie właściwych proporcji. Istnieją prawdopodobnie tysiące ochronnych fitochemikaliów czekających jeszcze na odkrycie. Należy pamiętać, że badania nad fitochemikaliami są naprawdę jeszcze ciągle w powijakach”.

(Źródło: Science & Technology Desk, 28 maja 2002)

dodatkowe info:

http://www.podszarotka.republika.pl/index1.html?http%3A%2F%2Fwww.podszarotka.republika.pl%2Fwarzywa.html
http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=255&ShowArticleId=40512
http://www.integracja.org/ledge/x/19767;jsessionid=0861E3C9EF7C8C664D505DE9821A69AD.tomcat
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości