Grafen - postać węgla remedium na raka?

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Grafen - postać węgla remedium na raka?

Postprzez dziwozona » Wt lis 19, 2013 9:44 pm

Bardzo niewiele informacji można znaleźć na ten temat:

http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi ... index.html

http://www.wprost.pl/ar/425465/Polski-g ... eczy-raka/

Tutaj o samym grafenie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafen

Może ktoś coś więcej słyszał/czytał o grafenie i jego zastosowaniu w medycynie?
dziwozona
bywalec
 
Posty: 51
Dołączył(a): Wt lip 23, 2013 3:13 pm

Re: Grafen - postać węgla remedium na raka?

Postprzez moto_kate » Śr gru 04, 2013 8:44 pm

Jeszcze tu jest artykuł: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 70416.html z nieco większą ilością szczegółów, w szczególności dotyczących perspektyw leczenia glejaka.
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże

Re: Grafen - postać węgla remedium na raka?

Postprzez dogut » Śr gru 18, 2013 11:37 pm

http://www.tvn24.pl/tusk-poczatek-produkcji-polskiego-grafenu-to-historyczna-chwila,380708,s.html

Powiązana wiadomość z dnia dzisiejszego - od teraz oficjalnie zaczynamy to cudo produkować u nas (jako jedni z nielicznych). Pozostaje trzymać kciuki, żeby rzeczywiście udało się je stosować w walce z nowotworem.
dogut
świeżynka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr gru 18, 2013 11:26 pm

Re: Grafen - postać węgla remedium na raka?

Postprzez dziwozona » Wt sty 14, 2014 11:33 am

Dwa pozytywne artykuły:
"Grafen może pomóc w leczeniu raka? Pierwsze badania są obiecujące. Trwają badania nad szerokim zastosowaniem grafenu w tym w medycynie. Okazuje się, że grafen ma właściwości antyseptyczne i może być bakteriobójczy. Natomiast pochodne tego materiału - tlenek grafenu - przechodzi testy w kierunku zwalczania raka mózgu. Badania są prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Jak powiedział dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych Zygmunt Łuczyński, wstępne wyniki badań są obiecujące. Komórki nowotworu (glejaka) umierają i nie pozostawiają wyjątkowo szkodliwych pozostałości.
Łuczyński zaznacza jednak, że na razie są to tylko badania akademickie. Jednak dalsze prace w tym kierunku będą kontynuowane dodaje dyrektor. Teraz grafen będzie modyfikowany (pod względem własności fizycznych i chemicznych), chodzi o stworzenie materiału najbardziej odpowiedniego do badań nad nowotworem - dodaje dyrektor.
Grafen to czysty węgiel o grubości jednego atomu. Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie prowadzą badania nad grafenem od 2006 roku. Uzyskali patent na jego wytwarzanie przy użyciu węglika krzemu."

Źródło: http://fakty.interia.pl/zdrowie/news-gr ... Id,1059343

oraz

"Polscy naukowcy komórki nowotworowe uśmiercają grafenem.
Grafen może niszczyć komórki nowotworowe - dowodzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Grafen przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu, składników odżywczych, co prowadzi do jej śmierci.

Grafen jest płaską strukturą złożoną z warstwy atomów węgla. Ten najcieńszy z materiałów jest 100-300 razy twardszy od stali. Świetnie przewodzi ciepło i elektryczność, jest więc dobrym materiałem do zastosowań w elektronice, np. do wytwarzania cienkich, elastycznych i wytrzymałych wyświetlaczy lub szybkich układów przetwarzających.
Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie badają właściwości biologiczne grafenu i sprawdzają, czy może on hamować rozwój ludzkich komórek nowotworowych. Prof. Ewa Sawosz Chwalibóg wraz z zespołem młodych naukowców - dr Martą Grodzik, Sławomirem Jaworskim, Martą Kutwin i Mateuszem Wierzbickim - pracują na komórkach glejaka - nowotworu centralnego układu nerwowego.
- Już teraz wiemy, że grafen przylega do komórek nowotworowych czy fragmentu tkanki i w ten sposób działa na receptory komórki, transport składników odżywczych i tlenu do jej wnętrza. To prawdopodobnie inicjuje proces apoptozy, czyli śmierci komórki - powiedziała PAP prof. Ewa Sawosz Chwalibóg.
Węgiel - tłumaczyła - jest dość przyjaznym i niezbyt toksycznym pierwiastkiem dla tkanki ludzkiej. - Utworzony z atomów węgla grafen tworzy wokół komórki nowotworowej cienką, prawie nieprzepuszczalną, dość stabilną w ludzkim organizmie warstwę grubości jednego atomu. W efekcie pozwala odizolować ją od środowiska zewnętrznego - wyjaśniła.
- Dotychczasowe rezultaty są rewelacyjne. Grafen podany do guza powoduje istotne zmniejszenie się nowotworu - przyznała prof. Sawosz Chwalibóg. W przypadku niektórych linii komórek nowotworów glejaka grafen wywołuje apoptozę większości komórek. Natomiast u innych ten rodzaj śmierci komórki zachodzi w 70-80 proc. i towarzyszy mu wtedy niepożądana reakcja nekrotycznej śmierci komórki.

- Oznacza to, że komórka została zniszczona, ale niestety nie do końca, co sprzyja rozwojowi odpowiedzi zapalnej. Komórki różnych rodzajów glejaka w różny sposób reagują na grafen. To potwierdza, że leczenie nowotworów powinno być spersonalizowane, bo każdy organizm w różny sposób może odpowiadać na dane leczenie - zauważyła.
Zdaniem badaczy metodę będzie można wykorzystywać w leczeniu też innych rodzajów nowotworów. - To metoda o tyle uniwersalna, że grafen - kolokwialnie mówiąc - przylepiając się do komórki i izolując ją od środowiska, pobudzi ją do śmierci w podobny sposób - wyjaśniła. W przeciwieństwie do substancji chemicznych, nie rozpuści się on w wodzie czy płynach fizjologicznych. Zlokalizowany jest przede wszystkim w tym miejscu, do którego został podany, nie działa więc szkodliwie na inne tkanki.
Prof. Sawosz Chwalibóg podkreśla, że grafen nie tylko sam uśmierca komórki nowotworowe, ale może być też doskonałym nośnikiem innych substancji. - Stosunkowo łatwo można dołączyć do niego inne związki aktywne, np. leki, składniki odżywcze, potrzebne komórce związki mineralne, enzymy potrzebne przy jakimś określonym schorzeniu. W takich przypadkach do organizmu można podawać kompleks złożony z grafenu i doczepionych do niego związków. Grafen przylegając do komórki czy rejonu tkanki będzie źródłem takiej substancji i - podany nawet w małej koncentracji - będzie przyczyną śmierci pewnej liczby komórek - opisuje uczona.
Naukowcy SGGW swoje badania prowadzą na ludzkich liniach komórek glejaka oraz na guzach wyhodowanych z tych komórek. Komórki umieszczane są na rosnącym w jajku zarodku kury i już po kilku dniach powstaje tam prawdziwy ludzki guz glejaka. To metoda zainicjowana przez dr Martę Grodzik. Jest o tyle unikalna, że pozwala łatwo monitorować krok po kroku rozwój naturalnego ludzkiego guza.
- Na razie prowadzone są dopiero badania biologiczne na zwierzętach, dlatego trudno powiedzieć, kiedy metoda niszczenia komórek nowotworowych grafenem może być stosowana w praktyce. My badamy tylko mechanizmy biologiczne, kolejny krok - przeprowadzenia badań klinicznych - powinien należeć do lekarzy - podkreśla prof. Sawosz Chwalibóg."

Źródło: http://fakty.interia.pl/nauka/news-pols ... Id,1068289

Ale są i mniej pozytywne wieści:
Grafen jest niebezpieczny dla ludzi. Alarm dla technologii biomedycznych
Grafen może być niebezpieczny dla ludzi. W toku niedawnych badań okazało się, że materiał ten z łatwością dziurawi błony komórkowe, upośledzając prawidłowe funkcje komórek.

Z dnia na dzień rośnie liczba potencjalnych zastosowań grafenu, przede wszystkim w elektronice i urządzeniach medycznych. Nadal nie wiadomo jednak, jak grafen działa na żywe komórki. Co stanie się, gdy dostanie się do organizmu podczas cyklu życiowego produktu?

- Nanomateriały mogą być celowo wstrzykiwane lub implantowane jako elementy nowych technologii biomedycznych. Nic więc dziwnego, że chcielibyśmy wiedzieć jak wygląda ich interakcja z organizmem człowieka - powiedział Robert Hurt, jeden z autorów badań.

Biolodzy zauważyli, że grafen może samoistnie przedostawać się do komórek. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy od arkuszy materiału odrywają się mniejsze, ostro zakończone formy. Mikrokawałki z wypustkami z łatwością perforują błony komórkowe.

Komputerowe symulacje zostały potwierdzone w praktyce. Zespół naukowy Annette von dem Bussche umieścił na szalce Petriego z nanoarkuszami grafenu ludzkie komórki płuc, skóry i układu immunologicznego. Obserwując mikrośrodowisko mikroskopem elektronowym jednoznacznie wykazano, że grafen dostawał się do komórek. Dziurawiące błony kawałki były stosunkowo duże, bo aż 10-mikrometrowe.

Teraz naukowcy będą pracować nad metodami zabezpieczającymi wnikanie grafenu do żywych komórek. W przeciwnym wypadku, trzeba będzie wstrzymać badania nad grafenem wykorzystywanym w nanotechnologiach biomedycznych."

Źródło: http://nt.interia.pl/raport-medycyna-pr ... nId,994941

I czemu to wszystko musi tyle trwać? Chociaż trzeba przyznać, że i tak jest nie najgorzej bo są fundusze i badania trwają, szkoda tylko, że skupiają się jednak bardziej nad technologicznych zastosowaniem grafenu niż medycznym.
dziwozona
bywalec
 
Posty: 51
Dołączył(a): Wt lip 23, 2013 3:13 pm

Re: Grafen - postać węgla remedium na raka?

Postprzez walet kier » N sie 10, 2014 11:15 am

http://glejak.com/grafen-w-walce-z-glejakiem-mozg/

ciekawy i świeży materiał video w tej sprawie!
walet kier
świeżynka
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt sty 10, 2012 10:30 pm


Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości