Dieta wygrywa z rakiem art z onet.pl

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Dieta wygrywa z rakiem art z onet.pl

Postprzez olek1 » Pn paź 18, 2010 9:19 am

Dieta wygrywa z rakiem

Kaja Tyzenhauz

Wciąż pojawiają się doniesienia co powinniśmy jeść, by uniknąć raka. Wybitny onkolog dr David Khayat postanowił rozwiać wątpliwości. Opracował dietę antynowotworową, która naprawdę działa.

Jedna trzecia nowotworów ma związek ze złym odżywianiem. Ryzyko zachorowania można więc obniżyć, uważając na to, co się je. Jednak nie wszystko jest tak zdrowe, jak się wydaje. W tym roku prof. David Khayat, szef oddziału onkologii w paryskim szpitalu La Pitié-Salpetriere, wydał książkę "Le Vrai Régime anticancer" ("Prawdziwa dieta antynowotworowa"), która na razie ukazała się we Francji. Obalił w niej kilka teorii na temat zdrowego odżywiania.

Chemia w owocach
Choć Woody Allen twierdzi, że jedzenie surowych brokułów utrzymuje go w świetnej kondycji, według dr. Khayata pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia może sprzyjać rozwojowi raka. Prawie 70 proc. szkodliwych substancji z zanieczyszczonego środowiska pochodzi właśnie z nich. To głównie środki ochrony roślin i pestycydy. Na czarnej liście przeładowanych nimi roślin są: papryka, por, sałata, mandarynki, truskawki i winogrona. Mniej zanieczyszczeń jest w marchwi, ziemniakach, cykorii, ogórkach, brzoskwiniach, bananach oraz jabłkach. Nie możemy jednak zrezygnować z tych roślin, bo potrzebujemy związków, które zawierają. Prof. Khayat zaleca więc mycie ich mydłem i obfite spłukiwanie wodą. Najlepiej kupować warzywa i owoce z ekoupraw. Suplementy diety nie są w stanie ich zastąpić. Witaminy i minerały organizm lepiej wchłania z jedzenia, a nie z tabletek.

Mięso pod lupą
Lekarze od dawna odradzają jedzenie czerwonego mięsa. Ich zdaniem może przyczyniać się do rozwoju raka jelita grubego. Dr Khayat uważa, że to mit. Swoją teorię opiera na podstawie badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Wzięli oni pod lupę dietę Adwentystów Dnia Siódmego, którzy są wegetarianami. Okazało się, że ryzyko rozwoju raka jelita grubego jest u nich takie samo, jak u osób jedzących mięso. Do tego samego wniosku doszli autorzy badania opisanego w czasopiśmie "Journal of National Cancer Institute" w 2007 roku. Od roku 1992 do 1998 monitorowali dietę prawie 500 tysięcy Europejczyków. Okazało się, że to nie czerwone mięso ma właściwości rakotwórcze, ale sposób jego przyrządzania.

Groźne są krwiste steki, kaszanka i befsztyk tatarski. W krwi zwierząt mogą się bowiem znajdować bakterie odpowiedzialne za rozwój niektórych nowotworów. Dlatego wieprzowinę czy wołowinę przed przyrządzeniem najlepiej posolić, a potem obficie spłukać wodą. Lepiej też zrezygnować z grillowania mięsa lub przynajmniej robić to na specjalnych tackach i w bezpiecznej odległości od ognia, czyli co najmniej 10 centymetrów. Kiedy karkówka ma kontakt z płomieniem, którego temperatura może osiągnąć nawet 500 st. C, powstają substancje rakotwórcze.

Ryby wagi ciężkiej
Dietetycy zalecają jedzenie jak najwięcej śledzi i tuńczyka, bo dostarczają nam najzdrowszych tłuszczów, czyli omega-3. Profesor Khayat uważa jednak, że jedzenie niektórych ryb może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Chodzi o łososia i tuńczyka, które żyją długo i mogą osiągać duże rozmiary. Ponieważ często pływają w wodach zanieczyszczonych metalami ciężkimi, w ich mięsie kumulują się kadm, ołów i rtęć. Dla ludzi są toksyczne i mogą być impulsem do powstawania komórek raka. Najbezpieczniej jeść mniejsze lub chude ryby, np. makrelę, solę, doradę czy sardynki. Są tak samo bogate w kwasy omega-3, ale mają niższe stężenie rtęci.

Antynowotworowa pierwsza liga
Rośliny, które według prof. Khayata najlepiej bronią nas przed rakiem:

* Granat
Ma najmocniejsze działanie. Spowalnia rozwój komórek raka prostaty u mężczyzn. Kobiety chroni przed nowotworem piersi.
* Kurkuma
Oczyszcza z substancji rakotwórczych, blokuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych i doprowadza do ich samozniszczenia.
* Zielona herbata
Jej składnik o nazwie EGCG blokuje komórkom nowotworowym dostęp do naczyń krwionośnych, z których pobierają "paliwo" do namnażania się.
* Czosnek i cebula
Zawierają pochodne siarki, które chronią przed rakiem żołądka i jelita grubego.

Jadłospis na miarę ryzyka


Według dr. Khayata jeśli dostosujemy dietę do wieku, płci i stylu życia, obniżymy ryzyko zachorowania na raka.

Kobiety przed 50. rokiem życia

Nowotwory związane z żeńskimi hormonami (rak macicy i piersi) zaczynają się rozwijać między 18. a 50. rokiem życia.

Lecznicze menu:

* Makaron z warzywami i tofu.
Kapusta i brukselka zawierają substancje chroniące przed nowotworami. Tofu, czyli ser z soi, jest źródłem fitoestrogenów, roślinnych hormonów działających podobnie do ludzkich. Te składniki należy lekko poddusić na patelni i połączyć z makaronem.
* Kasza i chleb pełnoziarnisty.
Potrzebujemy zawartego w nich błonnika. Wędruje on przez przewód pokarmowy i niczym szczoteczka wymiata toksyny oraz substancje rakotwórcze z zanieczyszczonej żywności. Jeśli zalegają w jelitach, mogą powodować raka jelita grubego.

Po menopauzie

Ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika i jelita grubego jest w tym okresie wysokie. Aby je zmniejszyć, należy jeść warzywa i błonnik, a także:

* Orzechy brazylijskie Pomagają w walce ze starzeniem się organizmu, bo są najlepszym źródłem selenu blokującego wolne rodniki. To one ponoszą odpowiedzialność za raka szyjki macicy oraz piersi.
* Ciemne owoce Substancje zawarte np. w śliwkach czy czarnych porzeczkach pomagają „nareperować” skórę po zbyt długim opalaniu. Przy dużej dawce słońca cera jest bardziej narażona na czerniaka.
* Oliwę Najnowsze badania hiszpańskich naukowców z Barcelony dowiodły, że tłuszcz ten chroni nie tylko przed chorobami serca i otyłością, ale również przed rakiem piersi.

Palacze

Każdego roku w Polsce z powodu palenia tytoniu umiera 100 tys. ludzi. Dym z papierosa zawiera kilka tysięcy toksycznych substancji, które mogą powodować raka. Zmiana zawartości talerza zmniejsza ryzyko w małym stopniu, więc najlepiej rzucić palenie. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, powinny ograniczyć warzywa i owoce w pomarańczowym kolorze. Beta-karoten, który jest w nich zawarty, w połączeniu z dymem tytoniowym wzmacnia chorobliwe mutacje łańcucha DNA. Te groźne zmiany to początek każdego nowotworu. Tak samo mogą działać kapsułki z beta-karotenem oraz witaminą A.

Menu:

* Jabłka i kapary. Mają sporo kwercetyny, która zmniejsza rakotwórczy wpływ tytoniu.
* Kakao i herbata bogate są w kwercetynę, która neutralizuje rakotwórczy wpływ dymu z papierosów.
* Orzechy włoskie. Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które dbają o nasz układ nerwowy. Obniżają również poziom cholesterolu we krwi, który znacznie wzrasta, gdy przez długi czas męczy nas stres.
* Czekolada. Dietetycy zalecają jedzenie kilku kostek ciemnej czekolady od czasu do czasu, by zredukować ilość kortyzolu, czyli hormonu, którego nadmiar sprzyja rozdrażnieniu.
* Banany. Zaspokajają niedobory witaminy B6, która utrzymuje w dobrym stanie komórki nerwowe i łagodzi objawy depresji. Banany dostarczają też potasu. Jego poziom w organizmie spada pod wpływem długotrwałego napięcia.
* Melisa. Napar uspokaja i ułatwia zasypianie. Można go pić do woli, w przeciwieństwie do kawy i herbaty, które źle działają na pobudzony organizm: utrudniają wchłanianie minerałów, a kawa wypłukuje magnez.

http://zdrowie.onet.pl/1628125,2039,0,3 ... ktyka.html
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości