Regeneracja będzie możliwa

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Regeneracja będzie możliwa

Postprzez Crono5 » Pt mar 19, 2010 9:32 am

przedruk z:
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit ... omosc.html

Jedno z ostatnich odkryć dokonanych przez naukowców może zrewolucjonizować świat medycyny. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości, ludzie, którzy utracili nogę podczas amputacji odzyskają dawną sprawność. W jaki sposób? Noga po prostu im odrośnie. To jednak nie wszystko. Jest wielce prawdopodobne, że odnowieniu będzie mógł ulec także kręgosłup albo... mózg. Choć wszystko to brzmi niewiarygodnie, pewnego dnia może się stać rzeczywistością. Odkrycie, które może być wielkim krokiem naprzód dla świata medycyny zostało opisane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcom z The Wistar Institute w Filadelfii udało się wykryć gen odpowiedzialny za blokowanie procesu odpowiedzialnego za niezwykłą "moc uzdrawiania". U niektórych zwierząt, np. u płazów, wciąż występuje zdolność do regeneracji utraconych części ciała; u większości innych stworzeń, umiejętność ta została utracona w procesie ewolucji.

Specjaliści z Filadelfii przeprowadzili szereg badań, które pozwalają wierzyć, że wyłączenie genu p21 umożliwia przywrócenie mechanizmu odnowy poszczególnych partii ustroju.

Naukowcy ogłosili, że "wyłączenie" w czasie jednego z eksperymentów genu p21 u myszy sprawiło, że zwierzęciu odrosły uszy.

Podczas doświadczenia, badacze zaobserwowali, że u myszy pozbawionej rzeczonego genu nastąpiło odtworzenie utraconej tkanki. - poinformował dziennik "The Daily Telegraph". Proces ten miał jednak niewiele wspólnego z typowym dla ssaków gojeniem się ran poprzez ich zabliźnienie. Zauważono u nich natomiast formowanie się tzw. blastemy - zespołu komórek zdolnych do dynamicznego wzrostu i regeneracji poszczególnych części organizmu.

"Podobnie jak u traszki (płaz z rodziny salamadrowatych - red.), która utraciła kończynę, te myszy zastępują brakującą bądź uszkodzoną tkankę zdrową strukturą, nie wykazując przy tym żadnych znaków zabliźniania." - powiedziała prof. Ellen Heber-Katz.

Oczywiście jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, kiedy wiedza zdobyta przez naukowców zacznie przynosić pierwsze efekty podczas leczenia ludzi. Z zapewnień naukowców wynika jednak, że przełom jest bliski, a uruchomienie u Homo sapiens procesu odpowiedzialnego za odnawianie się organów czy części ciała powinno przebiegać tak samo jak u myszy.

"Pomimo tego, że jesteśmy dopiero na początku drogi do zrozumienia skutków płynących z odkrycia, prawdopodobnie pewnego dnia będziemy w stanie przyśpieszyć leczenie ludzi poprzez czasową dezaktywację genu p21." - powiedziała cytowana przez brytyjski dziennik prof. Heber-Katz.




Dodatkowe info:
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 161913.htm
http://www.guardian.co.uk/science/2010/ ... al-no-scar
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości