Dla naukowców zajmujących się zagadnieniem „przechowywania”

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Dla naukowców zajmujących się zagadnieniem „przechowywania”

Postprzez Crono5 » So mar 13, 2010 7:59 am

O podobnej technologii było tutaj:

Japnscy naukowcy potrafia odtworzyć obrazy tworzone w mózgu
Naukowcy podejrzą, co masz w głowie




przedruk z:
http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Kom ... omosc.html


Opracowany przez brytyjskich naukowców system skanujący mózg odszyfrowuje przepływające w ludzkiej głowie myśli.

O tym, że obszar mózgu zwany hipokampem, bierze aktywny udział w zapamiętywaniu zdarzeń i doświadczeń, naukowcy wiedzą już od pewnego czasu. Starając się prześledzić dokładniej mechanizmy zachodzące w mózgu, grupa pracowników londyńskiego University College, pod kierownictwem prof. Eleanor Maguire, opracowała system skanujący i analizujący te procesy.

W internetowym wydaniu „Current Biology” opublikowano wyniki eksperymentu, który przybliża świat nauki do wymarzonego przez twórców fantastyki zjawiska telepatii.

Dziesięciu ochotników obejrzało trzy kilkusekundowe filmiki, których fabuła opierała się na codziennych zdarzeniach, – kobieta pijąca na ulicy kawę z papierowego kubka, czy wrzucająca list do skrzynki. Uczestników poproszono o dokładne zapamiętanie szczegółów prezentacji, a następnie przeprowadzono badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI), który miał zarejestrować aktywność mózgu pod czas przypominania sobie fabuły filmu.

Opracowane algorytmy umożliwiły komputerową analizę otrzymanych wyników, które z 50% skutecznością wskazywały, który z trzech filmików obejrzał badany. To dobry wynik, zważywszy na to, że zgodnie z regułą prawdopodobieństwa, ślepy strzał ma tylko 33% szans. Zdolność rozróżnienia zakodowanych wspomnień przez komputer jest bardzo obiecującym odkryciem.

„We wcześniejszych badaniach interesował nas tylko fakt zachowywania wspomnień w obrębie hipokampu.” mówi prof. Maguire. „W tej chwili koncentrujemy się na możliwości uchwycenia pamięci epizodycznej i obserwacji i identyfikacji konkretnych szlaków przepływu informacji.” dodaje.

Dla naukowców zajmujących się zagadnieniem „przechowywania” wspomnień udowodnienie, określonych, stałych wzorców jest przełomowym odkryciem. Za pomocą tego systemu, w kolejnych badaniach, chcą stwierdzić jak wpływają na zachowywanie wspomnień takie czynniki jak starzenie lub uraz mózgu.
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości