Aspiryna może zapobiegać rakowi żołądka

Co przyniesie przyszłość?
Wiadomości ze świata nauki, odkrycia, nowe dokonania medycyny mogące pomóc w walce z glejakiem. Oraz specjalny dział poświęcony najnowszym informacjom na temat Temodalu (TMZ).

Aspiryna może zapobiegać rakowi żołądka

Postprzez Crono5 » Pn lut 09, 2009 2:30 pm

przedruk z:
http://wyborcza.pl/1,75476,6248712,Aspi ... gn=1000621

Przyjmowanie aspiryny może obniżyć ryzyko raka żołądka o jedną trzecią - informuje "[/url] Journal of Cancer".
Trwające siedem lat badania objęły 311 115 osób. Okazało się, że przyjmujący aspirynę w ciągu minionego roku znacznie rzadziej chorowali na raka środkowej i dolnej części żołądka. Aspirynę przyjmowała regularnie co czwarta osoba biorąca udział w badaniach; pozostałe 10 procent brało inne niesterydowe środki przeciwzapalne (na przykład ibuprofen). Także w tym przypadku zaobserwowano zmniejszenie o jedną trzecią częstości zachorowań na raka trzonu i dolnej części żołądka.

Natomiast wbrew wynikom wcześniejszych badań nie wykazano, by aspiryna chroniła przed rakiem górnej części żołądka (wpustu) czy przełyku. Od dawna wiadomo, że regularne przyjmowanie aspiryny obniża ryzyko raka jelita grubego oraz zawału serca, jednak z drugiej strony częściej występują wówczas wrzody żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego. Komentujący wyniki badań specjaliści uważają, że jeszcze za wcześnie, by zalecać profilaktyczne przyjmowania aspiryny dla zapobiegania rakowi żołądka. Potrzebne są dalsze badania.

o korzysciach aspiryny wspominalem juz tutaj:
viewtopic.php?f=6&t=1820
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Re: Aspiryna może zapobiegać rakowi żołądka

Postprzez bonita » Pn lut 09, 2009 11:09 pm

"Na początku XX wieku transport żywności po całej kuli ziemskiej stanowił poważny problem. Do konserwacji żywności stosowano kwas salicylowy (aspirynę), by zapobiec gniciu. Czyż nie jest więc dziwne, że wielu pacjentom zaleca się w charakterze środka zapobiegającego zawałowi serca przyjmowanie aspiryny, mimo iż niszczy ona enzymy? Wiadomo również, że „kwas salicylowy działa dezintegrująco na krwinki". Rozcieńczanie krwi przez aspirynę polega na tym, że niszczy ona czerwone krwinki, zmniejszając w ten sposób gęstość krwi!"

http://www.aquavitalis.pl/butik-enzymy.htm
bonita
nowy
 
Posty: 48
Dołączył(a): N lut 01, 2009 8:49 pm

Re: Aspiryna może zapobiegać rakowi żołądka

Postprzez xsw2 » Pn sie 13, 2012 1:48 pm

Znalezione na http://wiadomosci.onet.pl/nauka/aspiryna-w-niewielkim-stopniu-chroni-przed-rakiem,1,5216334,wiadomosc.html

Aspiryna w niewielkim stopniu chroni przed rakiem

Regularne zażywanie aspiryny zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, ale efekt przeciwnowotworowy jest mniejszy niż wcześniej podejrzewano – wykazały badania amerykańskich specjalistów opublikowane na łamach "Journal of the National Cancer Institute".

Badania zaprezentowane w marcu 2012 r. przez Petera Rothwella z Oxford University sugerowały, że osoby codziennie zażywające aspirynę (kwas acetylosalicylowy) przez 5 lat są o 37 proc. mniej narażone na śmierć z powodu choroby nowotworowej. Po trzech latach ryzyko to jest mniejsze o 25 proc.

Tego optymizmu nie potwierdzają najnowsze badania przeprowadzono na wyjątkowo dużej grupie ponad 100 tys. osób, które obserwowano maksymalnie przez 11 lat. Wszystkie były w wieku powyżej 60 roku życia i żadna z nich nie paliła papierosów. Tym razem okazało się, że kwas acetylosalicylowy zażywany w tej samej dawce 75 mg dziennie zmniejsza ryzyko zgonu na raka jedynie o 16 proc.

Zażywanie aspiryny daje lepsze efekty u mężczyzn. Na 100 tys. badanych osób stwierdzono, że środek ten zapobiegł 103 zgonom panów oraz 42 zgonom kobiet. Preparat w większym stopniu chroni również przed nowotworami przewodu pokarmowego. W przypadku jelita grubego i żołądka ryzyko zachorowania było aż o 40 proc. mniejsze. Jeśli chodzi o inne nowotwory było ono mniejsze o średnio o 12 proc.

Badań tych nie przeprowadzono tak jak testuje się leki, czyli z tzw. ślepą próbą (gry lekarze ani pacjenci nie wiedza czy otrzymują substancję czynną, czy jedynie placebo – PAP). Nie ma zatem pewności w jakim stopniu mniejsze ryzyko zgonu związane było wyłącznie z zażywaniem aspiryny, a w jakim również z innymi czynnikami, np. stylem życia.

Jeden z autorów badań dr Michael Thun z American Cancer Society w Atlancie przyznaje, że nie ma podstaw do tego, by zalecać regularne zażywanie kwasu acetylosalicylowego w zapobieganiu raka. Na razie jest ona polecany jedynie w prewencji zawałów – u osób z wysokim ryzykiem ataku serca oraz będących po zawale, gdy jest zwykle duże ryzyko, że dojdzie do kolejnego.

Specjalista twierdzi, że w przypadku raka nie ma wciąż jednoznacznych badań potwierdzających przydatność zażywania aspiryny.

Prof. Kausik Ray z St. George's University of London, który również badał to zagadnienie, w wypowiedzi dla Reutersa zwraca uwagę, że aspiryna powoduje niekorzystne działania uboczne, takie jak krwawienia z żołądka. Dodaje, że wadą najnowszych badań jest to, że nie porównano czy mniejszej liczbie zgonów na raka na towarzyszył wzrost śmiertelności z innych przyczyn, np. z powikłań jakie może wywoływać kwas acetylosalicylowy. Często występują one u osób po 70. roku życia.

Z wcześniej publikowanych badań angielskiego specjalisty wynika, że aspiryna nie zmniejsza ryzyka zgony zarówno z powodu raka, jak i zawału serca. Ogólnie powoduje więcej szkody niż pożytku.

Prof. Ray zwraca też uwagę, że krwawienia z żołądka, jakie powoduje kwas acetylosalicylowy, paradoksalnie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zgonu. Każde krwawienie wymaga bowiem przeprowadzenia badań sprawdzających, czy w przewodzie pokarmowym nie rozwija się guz. Wykonywana jest wtedy np. kolonoskopia pozwalająca wykryć w jelicie grubym polipy, łagodne guzy, których usunięcie chroni przed rakiem tego narządu.

Główny autor badań Eric Jacobs z American Cancer Society zaleca w wypowiedzi dla "Guardiana", żeby decyzja o zażywaniu aspiryny podejmowana była indywidualnie, z uwzględnieniem ewentualnych korzyści, jak i ryzyka jakie powoduje. Nie można jej podejmować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.
xsw2
swój człek
 
Posty: 124
Dołączył(a): Śr lis 10, 2010 12:28 pm


Powrót do News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości