czy rezonans szkodzi??

Czym jest glejak? Jak się leczyć?
Informacje o diagnostyce, stosowanych terapiach, lekach i procedurach - leczeniu operacyjnym, chemio- i radioterapii.

czy rezonans szkodzi??

Postprzez olek1 » Śr kwi 25, 2007 12:35 pm

mam pytanie .. czy częste wykonywanie RM jest szkodliwe , czy moze pobudzić komórki nowotworowe?
czy w ogóle RM jest szkodliwe .. z tego co wiem , tomograf jest.

zdarzają się sytuacje kiedy RM wykonuje się często np skoczek narciarski Jan Mazoch .. w czasie pobytu w szpitalu wielokrotnie miał to badanie w krótkim czasie .
ale co się dzieje jesli takie badanie często wykonuje sie u chorego z nowotworem mózgu ?
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Postprzez Ja » Śr kwi 25, 2007 1:25 pm

RM jest całkowicie nieszkodliwe i można wykonywać dowolną ilość razy.

Tomograf jest szkodliwy bo wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie.

Za to rezonans wykorzystuje pole magnetyczne i nie ma ono żadnego szkodliwego wpływu na badanego człowieka.

Tutaj możesz poczytać więcej

http://zdrowie.med.pl/bad_obraz/bad_obraz.html

są tam szczegółowo opisane badania obrazowe takie jak RM i TK
Ja
świeżynka
 
Posty: 6
Dołączył(a): So mar 17, 2007 10:38 pm

Postprzez edytka » Śr kwi 25, 2007 2:04 pm

MRI nie jest szkodliwe.Ja sama leżąc w Krakowie przed operacją miałam go wykonanego dwa razy w ciągu tygodnia i zaraz po operacji dwa razy w przeciągu 4 dni.A w ostatnim czasie też dwa razy w ciągu niecałego roku.Gdyby to było szkodliwe to przypuszczam ze lekarze nie kazaliby mi wykonywać tego badania wiedząc ze mam dwa guzy w głowie i ze moze to np.przyspieszyć ich wzrost
"Boze zatrzymaj swiat_ ja wysiadam."
Avatar użytkownika
edytka
świeżynka
 
Posty: 19
Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 8:37 am
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postprzez olek1 » Śr kwi 25, 2007 3:57 pm

dzięke wielkie za informacje .
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Postprzez olek1 » Śr kwi 25, 2007 5:20 pm

wiesz tak sobie mysle o tym tomografie.. że kiedyś kiedy nie było takiego dostępu do rezonasu , a w każdym szpitalu był tomograf, to tez wykonywano częste badania przez zabiegami .. mimo..że był w jakims stopniu szkodliwy pewnie ...
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Postprzez olek1 » Śr kwi 25, 2007 5:21 pm

.. i jeszcze dalej myśle ...
jak ma się do tego wszystkiego PET.....
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Postprzez edytka » Śr kwi 25, 2007 6:41 pm

Ale kiedyś też nie było nawet tomografii i pewnie jedyne prześwietlenia jakie wykonywano to tylko RTG.Nie dosć że szkodziły to w przypadku mózgu były bezuzyteczne...Więc nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się z takiego postępu.
A sam rezonans-no cóż-wiadomo,ze jest dokładniejszy od tomografii bo wiem jak to było ze mną.Po wykonaniu tomografii wykryli u mnie jednego guza bo był duży-70x70x70mm.Natomiast drugiego który ma niecałe 2 cm tomografia nie wykazała.Zobaczyli go dopiero po rezonansie.Dlatego jestem zwolenniczką rezonansu.Nie dość,że nie szkodzi-tak jak tomograf to więcej mozna sie dowiedzieć...
"Boze zatrzymaj swiat_ ja wysiadam."
Avatar użytkownika
edytka
świeżynka
 
Posty: 19
Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 8:37 am
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postprzez Ja » Śr kwi 25, 2007 7:41 pm

olek1 napisał(a):.. i jeszcze dalej myśle ...
jak ma się do tego wszystkiego PET.....


Cytat z: http://www.braincampaign.org/media/polish/pchap15.pdf

PET ma niestety kilka wad, a główną z nich jest fakt, iż
wymaga on wstrzyknięcia badanemu radioaktywnych
markerów. To oznacza, że wielu ludzi takich jak: dzieci,
kobiety w wieku rozrodczym, nie może być badanych tą
metodą oraz, że liczba pomiarów podczas jednego
badania jest ograniczona



edytka napisał(a):Po wykonaniu tomografii wykryli u mnie jednego guza bo był duży-70x70x70mm.Natomiast drugiego który ma niecałe 2 cm tomografia nie wykazała


Myślę jednak że 2 cm jak na tomograf to nie problem... problemem mogą być raczej zmiany kilku milimetrowe. Pewnie ten Twój olbrzym skierował całą uwagę oglądających zdjęcia.. i nie zauważyli tego "malutkiego".. :wink:
Ja
świeżynka
 
Posty: 6
Dołączył(a): So mar 17, 2007 10:38 pm

Postprzez olek1 » Śr kwi 25, 2007 9:09 pm

a co z kontrastem podawanym przy wykonywanym badaniu RM?
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Postprzez Ja » Śr kwi 25, 2007 10:59 pm

olek1 napisał(a):a co z kontrastem podawanym przy wykonywanym badaniu RM?


Cytat z: http://radiologia.co.bydgoszcz.pl/mr.htm

Stosowany w badaniach rezonansu magnetycznego kontrast oparty jest na pierwiastkach ziem rzadkich, mających właściwości paramagnetyczne. Środek ten jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Różni się w sposób zasadniczy od środków kontrastujących, stosowanych przy wykonywaniu badań rentgenowskich, które są oparte na związkach jodu. Są one tak bezpieczne, że mogą być stosowane nawet u pacjentów z reakcją alergiczną na kontrast stosowany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MR nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i wydalane są w postaci niezmienionej głównie przez nerki.
Ja
świeżynka
 
Posty: 6
Dołączył(a): So mar 17, 2007 10:38 pm


Powrót do Choroba, objawy, diagnoza i leczenie konwencjonalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 97 gości