cześć

Czym jest glejak? Jak się leczyć?
Informacje o diagnostyce, stosowanych terapiach, lekach i procedurach - leczeniu operacyjnym, chemio- i radioterapii.

cześć

Postprzez Betka » N wrz 17, 2006 4:34 pm

Cześć, jestem nowa na forum. Mój tata w lutym miał postawioną diagnozę: glejak IV stopnia. Od razu brzmi to jak wyrok. W marcu miał przeprowadzoną operację i guz 4cm/4cm został wycięty. Miał robioną w czerwcu TK i nic. Dopiero teraz we wrześniu TK pokazało wznowę: 2 cm.
Tata jest załamany. Myślał, był przekonany że ta operacja, leki, że to wszystko pomoze. Niestety jest znowu. Teraz będzie miał robioną radiochirurgię i lekarz zaleciła do tego LOMUSTYNĘ (jest to chemia).
No i teraz moje pytanie. Czy ktoś może na forum zna się na tyle na zasadach podawania leków i odpowie mi na pytanie? Dlaczego mój tata nie ma przepisanego TĘMODALU. Czy może lekarz chce nas wpuścić w kanał?????
Poza tym zastanawiam się nad podróżą do tego bioenergoterapeuty o którym pisał OLek. A łzy same cisną się do oczu
pozdrawiam Betka.
Betka
Betka
nowy
 
Posty: 25
Dołączył(a): N wrz 17, 2006 2:05 pm

Postprzez Roman » N wrz 17, 2006 5:31 pm

Witaj Betka,

Strasznie mi przykro z powodu Twojego taty. Przechodzę podobną do Ciebie drogę ze swoim tatą. Napisz jakiej radioterapii bedzie poddany tata. Jeśli chodzi o temodal to stosuje się terapie skojarzoną - tabletki temodalu w połączeniu z naświetlaniami, przez 6 tygodni. To jest standard leczenia temodalem. Po tych 6 tygodniach przez nastepne pół roku podaje sie sam Temodal przez 5 dni w odstępach co 4 tygodnie. Takie leczenie jest statystycznie najskuteczniejsze z dostepnych w Polsce. Ma na celu zahamowanie rozwoju glejaka.
Dziwi mnie, że nie została zastosowana radioterapia po operacji. Z tego co wiem powinno się naświetlać miejsce po wycięciu guza. Najlepiej po misiącu od operacji.

Jeśli chodzi o Temodal to w przypadku wznowy guza szpital może zapewnić lek bezpłatnie. Temodal jest najskuteczniejszym lekiem, który przenika bariere krew-mózg. Działa w około 30% przypadków (tzn. spowalnia rozwój choroby) Dodatkowo stosunkowo łagodny dla chorego i łatwy do podawania (tabletki). Jeśli chodzi o LOMUSTYNĘ to nie wiem nic na temat jej skuteczności.

Szpital może unikać stosowania TEMODALU z powodu wysokich kosztów. W szpitalach nie mają doświadczenia w leczeniu TEMODALEM. W przypadku mojego taty lekarka prowadząca dzwoniła do przedstawiciela handlowego firmy Schering (producent) aby sie poradzić jak podawać ten lek. W naszym przypadku szpital odradzał temodal i jedynie mój i mojej mamy upór oraz pieniądze (sfinansowaliśmy część kosztów) pozwoliły podać ten lek tacie.

Uważam, że możesz skontaktować z jakimś dobrym neurochirurgiem, który poradzi Tobie jak walczyć z chorobą. Napisz z jakiego miasta jesteś to może ktoś z forum poleci Tobie, gdzie sie zgłosić. Może ktoś napisze coś o proponowanym przez wasz szpital LOMUSTYNIE.

Życzę Twojej rodzinie dużo siły i miłości.

Roman
Roman
świeżynka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn cze 05, 2006 6:20 pm

Postprzez Magda » N wrz 17, 2006 6:57 pm

Lomustyna czyli CCNU jest poprzednikiem Temodalu. Obydwa leki wykazują aktywność przeciwnowotworową, mają w zasadzie podobny mechanizm działania.Lomustyna hamuje wiele procesów enzymatycznych, które wpływają na wzrost guza (hamuje działanie polimerazy DNA,mechanizmów naprawczych DNA, syntezy DNA, RNA i białek guza). Przewaga Temodalu nad Lomustyną wynika z udoskonalenia jego właściwości-kumuluje się on we wszystkich tkankach organizmu i łatwiej niż Lomustyna przenika barierę krew-mózg, skuteczniej hamuje replikację DNA komórek guza.Jest o wiele mniej toksyczny i ma mniej działań niepożądanych. To wszystko w dużym skrócie. Generalnie na pewno ważny jest dla szpitala aspekt finansowy i dlatego szpital zaproponował lomustynę.
Magda
świeżynka
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz cze 22, 2006 11:36 pm

Postprzez mirek » Pn wrz 18, 2006 1:12 pm

Lemustyne zaproponowano, bo tak stoi w przepisach NFZ-tu.
Ostatnio edytowano Cz mar 29, 2007 10:34 pm przez mirek, łącznie edytowano 1 raz
mirek
swój człek
 
Posty: 191
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 11:32 pm

Postprzez Betka » Pn wrz 18, 2006 8:28 pm

Do Romana
Jeżeli chodzi o informacje, to jest pewna nieścisłość. Za dużo chciałam napisać w jednym tekście i pewne informacje, mi oczywiście znajome, pominęłam. Mój tata tak jak pisałam w lutym miał zdiagnozowanego guza. W marcu miał operację i później zaraz 20 dawek naświetlań. Mieszkamy w Warszawie i tata jeździ na konsultacje do Centrum Onkologii na Ursynowie.pozdrawiam Betka.
Betka
Betka
nowy
 
Posty: 25
Dołączył(a): N wrz 17, 2006 2:05 pm

Postprzez Betka » Pn wrz 18, 2006 8:36 pm

Mówiąc szczerze to czytałam wiele artykułów na temat temodalu i lomustyny, omawiane to było z lekarzami - onkologami. Twierdzą oni, że lekarz wybiera dla pacjenta jak najlepszą formę leczenia i mówiąc szczerze nie wiem jakich mam argumentów użyć. Może temodal podaje się wtylko w określonych fazch choroby? Jaki jest powód, może ktoś jeszcze spotkał się z takim przypadkiem? Może trzeba coś do kogoś napisać?
Betka
Betka
nowy
 
Posty: 25
Dołączył(a): N wrz 17, 2006 2:05 pm

Postprzez Agnieszka » Wt wrz 19, 2006 12:24 pm

Beata, glejaki to jedne z najgorszych nowotworow mozgu, dlatego ciezko sie z nimi walczy. Temodal okazal sie jednym z tych cytostatykow, ktory u 27% pacjentow nie daje wznowy. Inne cytostatyki nie maja takich wynikow. Dlatego w Holandii opracowano terapie skojarzona radioterapie plus temodal a nastepnie sam temodal. Nikt nie mowi ze wszyscy ktorzy przyjmuja temodal sa wyleczeni, ale w obecnym czasie to lek bazowy przy tym nowotworze. Dlaczego lekarze w Polsce tak bronia sie przed temodalem - nie kazdy z nich wie jak ten lek dziala i jak trzeba go podawac, i oczywiscie pieniadze. Lek jest drogi a NFZ nie wykazuje checi pokrycia kosztow leczenia. To przykre co pisze, ale wielu z nas na tym forum przetarlo juz wlasna droge "temodalowa".
Nie dajcie sie zwiesc.
Agnieszka
nowy
 
Posty: 27
Dołączył(a): So cze 03, 2006 6:39 pm


Powrót do Choroba, objawy, diagnoza i leczenie konwencjonalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości