OGŁOSZENIE DOT REZONANSÓW!!!

Czym jest glejak? Jak się leczyć?
Informacje o diagnostyce, stosowanych terapiach, lekach i procedurach - leczeniu operacyjnym, chemio- i radioterapii.

OGŁOSZENIE DOT REZONANSÓW!!!

Postprzez dzeybi » Śr sty 22, 2014 6:16 pm

Zauważyłem że wiele osób na tym forum z rozpoznaniem GBM (własnym bądź bliskich) postępuje zgodnie z zaleceniami lekarzy i wykonuje MR co 3 MIESIĄCE! Z własnego doświadczenia oraz radiologów z którymi się kontaktowałem wiem że robienie rezonansu co 3 miesiące z tak złym rozpoznaniem to niemal wyrok! Niestety nasze państwo nie stać na częstsze badania dlatego też taka częstotliwość jest zalecana przez lekarzy. Jednak w przypadku progresji procesu npl dzień po kontrolnym badaniu GBM ma 3 MIESIĄCE aby zaatakować znaczne struktury mózgu. Ten czas jest wystarczający aby choroba nas/bliskich pokonała. Najpóźniejszy czas kiedy należy zrobić kolejne badanie to 2 miesiące. Dlatego proponuje aby każdy raz na te 3 miesiące ze skierowaniem zrobił prywatne badanie MR, najlepiej na tym samym sprzęcie diagnostycznym, opisane przez tego samego radiologa który jest dobry i w którego diagnozę ufamy! Rezonans co 1,5 miesiąca pozwala na wczesne wyłapanie ewentualnych zmian i odpowiednie leczenie. Rozumiem że nie każdego stać na wydatek 700 zł co 3 miesiące, lecz zapewniam że częsty rezonans szczególnie po radykalnej operacji znacznie bardziej przysłuży się choremu niż wywalony (bez obrazy dla ludzi którzy w to wierzą) majątek na papryczki chilli, jad skorpiona czy inne "cudo" mające uleczyć nas/naszych bliskich! Jeśli administrator serwisu może, proszę o przypięcie tego wątku dla przestrogi.
dzeybi
bywalec
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn sie 12, 2013 5:27 pm

Re: OGŁOSZENIE DOT REZONANSÓW!!!

Postprzez moto_kate » Cz sty 23, 2014 10:52 am

Rozejrzałam się trochę po anglojęzycznych stronach i faktycznie, wygląda na to, że standard to dwa miesiące, po roku, jeśli nic się nie dzieje - trzy, a później jeszcze rzadziej. Przypinam.
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże

Re: OGŁOSZENIE DOT REZONANSÓW!!!

Postprzez Edycik » Pt sty 24, 2014 7:46 am

A ja mam pytanie - jesli Tato jest obecnie w trakcie leczenia ( Temodal plus radio) dopiero po 3 dawce kiedy powinniśmy wykonać prywatnie rezonanas?
Edycik
swój człek
 
Posty: 145
Dołączył(a): Cz sty 16, 2014 10:07 am

Re: OGŁOSZENIE DOT REZONANSÓW!!!

Postprzez dzeybi » Pt sty 24, 2014 4:12 pm

Generalnie okres radioterapii to chyba najbardziej "spokojny" czas w chorobie. Podczas naświetleń w większej ilości przypadków nie dochodzi do wznów/progresji guza. Wydaje mi się że można zrobić rezonans zaraz po radioterapii. Nawet jeśli w tym okresie lekarze nie spodziewają się progresji procesu npl, jest to dobre zdjęcie wyjściowe do późniejszych kontroli porównawczych. Ogólnie lekarze dzielą się na tych którzy chcą kontrolować często w początkowym okresie leczenia, związane jest z tym ryzyko pomyłki między zmianami poleczniczymi a procesem rozrostowym, i takich którzy wolą przeczekać ten okres i nie zaglądać do środka dopóki się nie zagoi. Myślę że pomyłkowa reoperacja w przypadku GBM jest mniej groźna niż przeoczenie guza. Lekarz prowadzący radio prawdopodobnie zaleci MR 3 miesiące po zakończeniu leczenia.
dzeybi
bywalec
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn sie 12, 2013 5:27 pm

Re: OGŁOSZENIE DOT REZONANSÓW!!!

Postprzez aszka1984 » Cz sty 30, 2014 10:59 pm

Absolutnie popieram. To ważny post! U mojej Mamy po pierwszym MR i braku jakiejkolwiek diagnozy (a zmiany byly wowczas niewielkie, diagnozował ośrodek akademicki i znany profesor) zalecono powtorny MR wlasnie za 3 miesiące. Po tym czasie prawie natychmiast trafila na stol z rozpoznaniem GBM, ale to już niewiele pomoglo. Gdybysmy tylko wiedzieli, jakie sa potencjalne zagrożenia, z cała pewnoscia wykonalibysmy badanie wczesniej na wlasna reke. Ale podejrzewano raczej chorobe zakazna, niz nowotwor i zbagatelizowany zostal kontrolny MR.
aszka1984
świeżynka
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 8:17 pm


Powrót do Choroba, objawy, diagnoza i leczenie konwencjonalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości