Dexametazon a leczenie temodalem ?

Czym jest glejak? Jak się leczyć?
Informacje o diagnostyce, stosowanych terapiach, lekach i procedurach - leczeniu operacyjnym, chemio- i radioterapii.

Dexametazon a leczenie temodalem ?

Postprzez urf » Wt lip 25, 2006 2:20 pm

Czy orientujecie się czy podawanie Dexametazonu może mieć wpływ na leczenie temdalem?
urf
świeżynka
 
Posty: 4
Dołączył(a): N cze 04, 2006 11:31 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Dexametazon a leczenie temodalem ?

Postprzez Agnieszka » Cz lip 27, 2006 3:51 am

urf napisał(a):Czy orientujecie się czy podawanie Dexametazonu może mieć wpływ na leczenie temdalem?


Moja Mama zazywala Decametazon w trakcie chemioterapii temodalem i radioterapii i wlasnie w tym okresie byly to najwieksze dawki tego sterydu. Tak rozpisala terapie lekarz onkolog mojej Mamy.
Agnieszka
nowy
 
Posty: 27
Dołączył(a): So cze 03, 2006 6:39 pm

Postprzez joannapoznan » Cz lip 27, 2006 9:33 am

A jakie dawki tego sterydu bierzecie, lub biorą Wasi bliscy? Jakie są skutki uboczne, czy lekarze jakoś temu przeciwdziałają? Moja mama po sterydach puchnie na twarzy, ma problemy z naczynkami na kostkach ma wybroczyny, na policzkach zaróżowienie. Żle się z tym czuje ale jakoś nie znalazłam na to recepty.
joannapoznan
nowy
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn cze 05, 2006 12:52 pm
Lokalizacja: Poznań

Postprzez olek1 » Cz lip 27, 2006 9:46 am

Joanno to co napisałaś , czyli puchnięcie , wybroczyny .. czasami zmienia sie tez osobowość .. to efekt uboczny sterydów. lekarze nic na to nie mają. jenynie odstawienie sterydów pomaga.. a jak wiadomo najczęsciej jest to nie mozliwe.
kiedys ktos mówił , że na obrzeki pomocne sa jakies leki homeopatyczne chyba w zastrzykach .. ale juz nie pamietam dokładnie jakie. /
lekarz u naszej znajomej nic nie poradził.
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Sterydy

Postprzez Ania B-J » Cz lip 27, 2006 6:00 pm

[quote="joannapoznan"]A jakie dawki tego sterydu bierzecie, lub biorą Wasi bliscy?

Obecnie 3-4 g rano 2 g popołudnie czasem zmniejszane do 2+1. I tak już od roku. Skutki uboczne widoczne są natychmiast po rozpoczęciu leczenia już w pierwszym tygodniu - obrzęki twarzy, karku, puchnięcie.
Ania B-J
świeżynka
 
Posty: 13
Dołączył(a): So cze 03, 2006 8:59 pm

Postprzez joannapoznan » Pt lip 28, 2006 9:09 am

Aniu, to tak jak u mojej mamy. Najpierw było rano 2 mg, wieczorem 1 mg, ale po ostatnich nazwijmy to incydentach (szybkie mruganie oczami, wykrzywienie twarzy, oszołomienie) dawkę zwiększono do 4 mg rano i 2 mg wieczorem. Na amerykańskich stronach znalazłam info, że dochodzi się w tych dawkach i do 18-20 mg/dzień a przed nagłymi operacjami wrzuca się i 100 mg ale o skutkach ubocznych aż się boję pomyśleć :cry:

Faktycznie skutki uboczne są widoczne od razu, ale powiedzcie czy to narasta? mam na myśli opuchliznę? mama bierze ten steryd od pół roku, przed tem brała metapryd ale była na niego uczulona - miała wtedy mniejszą opuchliznę no i nie miała takich problemów z naczynkami.

Teraz je w dużych ilościach potas, bo sterydy go wypłukują i skutkuje to bolesnymi skurczami (mam nie mogła spać), tzeba pić dużo wody 3-4 butelki wody dziennie i unikać przypraw zwłaszcza soli bo ona jeszcze bardziej zatrzymuje wodę w organiźmie. I to wszystko co ma medycyna do zaoferowania?
joannapoznan
nowy
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn cze 05, 2006 12:52 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Dexametazon a leczenie temodalem ?

Postprzez monika09 » Śr sie 26, 2009 2:46 pm

moja Martynka bierze od 3 tygodni dexametazon 2mg rano +1mg popołudniu ,po 3 dniach wystąpiło opuchnięcie buzi do tego stopnia że musi rano brać 1 tabl .furosemidu ,bo inaczej ma problem z założeniem maski do naświetlań (jest teraz po 23 dniach radioterapii) lekarz onkolog przepisał vit.d3 (podobno steryd niszczy szpik) dostaje gasec na ochronę żołądka oraz kalipoz(potas)w ciagu tego czasu przytyła około 4 kg (ma ciągle burczący brzuch)
monika09
nowy
 
Posty: 49
Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 1:33 am

Re: Dexametazon a leczenie temodalem ?

Postprzez szwedka » Śr sie 26, 2009 7:10 pm

Niestety, tak to jest przy dexa,puchnie twarz,- moja córcia też miała problemy z maską,wychodziła z naświetlań z krateczką na twarzy- kark i okolice brzucha ,reszta ciała nie zmienia się, są bole nóg i pleców- tabletki z potasem bardzo pomagają,dexa też powoduje ostoreopozę- trzeba pamiętać o tabletkach z wapniem, jeżeli się pije dużo wody to trzeba pamiętać aby też była ona wydalana, pamietam,że lekarz też nie zalecal owoców cytrusowych .Na dzień dzisiejszy dexa jest chyba najlepsza, ale tak jak każdy steryd ma skutki uboczne , popatrzcie jak wygladają Ci pseudo siłacze - CBS-y/ całkowity brak szyi/.
szwedka
swój człek
 
Posty: 361
Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 4:12 pm

Re: Dexametazon a leczenie temodalem ?

Postprzez marika » Cz sie 27, 2009 12:32 am

witam

Jesli chodzi o leki ktore bierze sie przy glejaku to bylam w szoku jak przeczytalam od deski do deski ulotki na temat skutkow ubocznych!!!!! pomagaja na jedno majac rownoczesnie bardzo,bardzo zly wplyw na inne, nie pamietam ktory to lek byl ale wyczytalam nawet ze dlugotrwale zazywanie( nie chodzilo tu o przedawlkowanie) moze spowodowac smierc!!! wiec zadalam sobie pytanie, jaki jest sens tak faszerowac skoro sama choroba jest jaka jest to bierze sie przy niej takie leki??? jesli chodzi o dexa to faktycznie widzialam na wlasne oczy co dzialo sie z moim tatusiem, malo ze osobowosc jego zmieniala sie drastycznie z dnia na dzien to osteoporoza tak zaatakowala ze chodzil jak zgarbiony dziadulek jakis:( a jak mu masowlam plecy bo zawsze mowil ze mu to daje ulge to czulam ze wszystko mial tak juz zdeformowane ze szok!!!!!
Pozdrawiam serdecznie
marika
swój człek
 
Posty: 376
Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 2:15 pm

Re: Dexametazon a leczenie temodalem ?

Postprzez monika09 » Pt sie 28, 2009 8:16 pm

dzisiaj byłyśmy na kontrolnej morfologii i okazało się ,że córka ma podwyzszony poziom cukru we krwi i w moczu .Lekarz powiedział nam ,że jest to efekt stosowania dexametazonu lub nerki pracują nieprawidłowo .Od kwietnia walczy z paskudnymi bakteriami w moczu ,przez które niemalże non stop bierze antybiotyk .Z jednej strony musi więcej pić,żeby wypłukiwać pęcherz z drugiej zaś za dużo nie można bo boją się obrzęku mózgu i puchnięcia
monika09
nowy
 
Posty: 49
Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 1:33 am


Powrót do Choroba, objawy, diagnoza i leczenie konwencjonalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości