interpretacja MR proszę o pomoc

Czym jest glejak? Jak się leczyć?
Informacje o diagnostyce, stosowanych terapiach, lekach i procedurach - leczeniu operacyjnym, chemio- i radioterapii.

interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez loczek89 » Pt sie 28, 2015 9:08 pm

Witam poniżej opis Mr mojej mamy prosze o interpretację :
w porównaniu z poprzednim badaniem 27-10-2014

stan po biopsji oraz radioterapii TU okolicy prawej wyspy

Niejednorodny , podwyższony sygnał w obrazach T2-zal Flair w obrębie prawej wyspy, torebki zewn odnogi tylnej torebki wewn jak również wzdłuż kanału biopsyjnego - BEZ CECH WZMOCNIENIA KONTRASTOWEGO, BEZ OGRANICZENIA DYFUZJI, BEZ EFEKTU MASY: jak w badaniu poprzednim

W istocie białej nadkomorowej prawej półkuli mózgu DALSZA NIEWIELKA PROGRESJA WIELKOŚCI HIPERINTENSYWNYCH W OBSZARACH T2 -zal i Flair, zlewających się obszarów NIE WYKAZUJĄCYCH CECH WZMOCNIENIA-wtóre zmiany deminelizacyjne po rth terapii ????????

- obraz pozostałych struktur nie uległ zmianom. prawodłowy
- nie pojawiły się ogniska patologicznego wzmocnienia kontrastowego
układ komorowy i komora IV- prawodłowe

WN: ze względu na dalszą progresję zmian w zakresie istoty białej nadkomorowej praej półkuli mózgu oraz brak typowego wzmocnienia kontrastowego oraz ograniczenia dyfuzji w wypadku zmian o niskim stopniu złośliwości wskazane MR kontrolne ze spektroskopią.

dodam moja mama ma Góza G2 gwiaździak rozlany astrocytoma diffusum.
jest 2 lata po radioterapii , guz nieoperacyjny

PRoszę napiszcie mi jak rozumieć wynik MR ?
postępują zmiany martwicze mózgu ??
zmienia się wielkość guza ??
co się dzieje ??

lekarz prowadzący mamę póki co jest na urlopie /
loczek89
bywalec
 
Posty: 58
Dołączył(a): So mar 02, 2013 9:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez loczek89 » Pt sie 28, 2015 9:13 pm

dodam że wynik mr z właśnie 27-10-14 jest taki
w porównaniu z badaniem z 2013
-cechy gliozy prawej wyspy oraz torebki zewn i wewn- jak poprzednio
- w istocie białej nadkomorowej prawej półkuli mózgu pojawił sie drobne ogniska hiperintensywne w obr T2zal i FLAIR , bez wzmocnienia kontrastowego zlewające się w podłużne nadkomorewe pasmo- o charakterze wtórnej deminalizacji
obraz dotychczasowych ognisk o podobnym charakterze nie zmienił się .
- obraz pozostałych struktur praawidłowy
- brak ognisk patologicznych
- układ komorowy i nadkomorowy jak poprzednio

WN- cech procesu rozrostowego nie stwierdzam
loczek89
bywalec
 
Posty: 58
Dołączył(a): So mar 02, 2013 9:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez dzeybi » So sie 29, 2015 7:18 pm

W badaniu pojawiły się małe zmiany wymagające dodatkowej kontroli aby wykluczyć progresję nowotworu. Radiolog zaleca ponowny MR ze spektroskopią. Zmiany które się pojawiły mogą być zarówno zmianami po leczeniu jak i progresją guza - dlatego też niezbędna jest dalsza diagnostyka.
dzeybi
bywalec
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn sie 12, 2013 5:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez loczek89 » So sie 29, 2015 8:52 pm

dzeybi dziękuję .
ale z tego MR nie wynika że guz rośnie tzn chodzi mi o to że przecież jakby chyba miał większy rozmiar napisali by jaki .
w pierwszym MR po biopsji rozmiar guza został precyzyjnie określony,
loczek89
bywalec
 
Posty: 58
Dołączył(a): So mar 02, 2013 9:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez dzeybi » N sie 30, 2015 9:23 am

Napisano że pojawiła się niewielka, dalsza progresja zmian. Można założyć że jest to wielkość rzędu kilku milimetrów. Tak jak już pisałem nie oznacza to, że guz rośnie tylko obraz wskazuje na zmiany mogące być zarówno guzem, jak i zmianami po leczeniu. Czemu jednak nie zajrzeć samemu do MR i zobaczyć te zmiany na własne oczy? Nie jest to czarna magia, wystarczy odrobina cierpliwości, a otwierają się zupełnie nowe możliwości rozmowy z lekarzami oglądającymi zdjęcia (radiolog, neurochirurg). Sami często na wizytkach z lekarzami konsultujemy stan partnerki przy otwartym MR. My wiemy więcej, a lekarz czuje że rozmawia z kimś kto w ogóle go rozumie.
dzeybi
bywalec
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn sie 12, 2013 5:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez anek » Cz wrz 03, 2015 5:54 pm

To może być jak to technik opisał "niewielka"progresja guza jak i zmiany po radioterapii- martwica popromienna(to nie oznacza od razu tragedii!! radioterapia smaży mózg i jest wykonywana na granicy zdrowej tkanki albo z zachowaniem marginesu to znaczy,że zawsze jakaś część zdrowych komórek zostaje uszkodzona, martwica może się pojawiać nawet do kilku lat po radioterapii, może sobie lekko rosnąć z czasem). Radiolog zaleca kontrolę ze spektroskopia- to badanie może pomóc w ustaleniu co to właściwie jest. Przez to badanie uzyskuje się obraz biochemiczny- każdy guz ma specyficzny ' skład' .Można wtedy określić bez biopsji jaki najpewniej to nowotwór(jego złośliwość) o ile w ogóle jest to nowotwór. Najlepiej udać się do neurochirurga na konsultacje i z nim zobaczyć zdjęcia niech pokaże Wam palcem o jakich zmianach mowa, wtedy będziecie wiedzieć jaka jest ich wielkość. Ale w opisie jest stwierdzenie ' niewielka'No i koniecznie postarać się o skierowanie na MRS. Wtedy wszystko będzie wiadomo.
anek
świeżynka
 
Posty: 10
Dołączył(a): N cze 21, 2015 9:02 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez loczek89 » Cz wrz 03, 2015 11:47 pm

anek dziękuję , a co jeżeli lekarz prowadzący stwierdzi że to MR jest zbędne ???co wtedy ?
we wtorek się dowiem dopiero co powie
loczek89
bywalec
 
Posty: 58
Dołączył(a): So mar 02, 2013 9:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez dzeybi » Pt wrz 04, 2015 7:10 am

Zmienić lekarza bądź zrobić prywatnie.
dzeybi
bywalec
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn sie 12, 2013 5:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez loczek89 » Pt wrz 04, 2015 8:17 am

dzeybi żeby zrobić prywatnie potrzebne jest też skierowanie - wiem bo dzwoniłam do rejestracji i pytałam
loczek89
bywalec
 
Posty: 58
Dołączył(a): So mar 02, 2013 9:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez dzeybi » Pt wrz 04, 2015 2:14 pm

To już zależy od tego gdzie chcesz zrobić. Są kliniki które wykonują MR bez skierowania. Należy wtedy samemu opisać cel rezonansu/dostarczyć wcześniejszy opis i zdjęcia.
dzeybi
bywalec
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn sie 12, 2013 5:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez anek » So wrz 05, 2015 8:05 pm

Ale dlaczego niby miałby stwierdzić,ze to zbędne badanie? Technicy opisują badania i jesli technik zaleca takie badanie to lekarz prowadzący ma sie do tego stosować,jesli zbagatelizuje ten opis to na pewno nie zasługuje na miano lekarza...ludzie po operacji takich guzów są pod szczegolna obserwacja,tata mój najpierw wręcz obowiązkowo miał MRI co pól roku,później co rok,i neurolog prowadzący nie miał nic do gadania musial dawać skierowania...
anek
świeżynka
 
Posty: 10
Dołączył(a): N cze 21, 2015 9:02 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez anek » Pt wrz 11, 2015 4:21 pm

loczek89 napisał(a):anek dziękuję , a co jeżeli lekarz prowadzący stwierdzi że to MR jest zbędne ???co wtedy ?
we wtorek się dowiem dopiero co powie


no i jak po wtorkowej wizycie? Trzymam kciuki!
anek
świeżynka
 
Posty: 10
Dołączył(a): N cze 21, 2015 9:02 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez loczek89 » N wrz 13, 2015 12:41 pm

dostałam skierowanie dla mamy na ten rezonans ze spektroskopią , przy okazji wybrałam mamy rtg klatki piersiowej i usg jamy brzusznej - są czyste .
następnie w czwartek pojechałam do Lublina do SPSK 4 na Jaczewskiego by zarejestrować mamę na MR.
i co się tam okazało - zostałam zawołana na rozmowę z lekarzem który tam opisuje wyniku MR- Pani zapytała w jakim celu chcemy zrobić badanie MR ze spektroskopią skoro ona nie widzi do tego przesłanek.
Pooglądałam z nią mamy płytkę z MR . Pani Dr powiedziała że guz wygląda na tzw" uśpiony " że z całą pewnością jego morfologia wyglada nadal na to że jest to G2 , bo guzy złośliwe inaczej wyglądają .
Powiedziała że te zmiany które wyszły na rezonansie to zmiany niedokrwiennie po napromieniowaniu .
Przeprowadziła wywiad - jak się mama czuje , czy ma padaczkę , ile czasu jest po radioterapii itp itd.
Powiedziała że jeżeli chcemy wydać te 800 zł to była by głupota bo Spektroskopia nam nic nie pokaże.

Zasugerowała jedynie by za 6mcy u nich w Lublinie zrobić mamie kontrolny MR na fundusz .

Ja jak tak teraz się zastanawiam to może jakby szanowna onkolog mamy pooglądała sama płytę z MR to może też by powiedziała że spektroskopi nie trzeba , a ona tylko bazowała na końcowym wniosku lekarza opisującego .
loczek89
bywalec
 
Posty: 58
Dołączył(a): So mar 02, 2013 9:27 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez anek » N wrz 13, 2015 5:30 pm

hmm no to wygląda to chyba na dobre wieści jeśli to zmiany po radio a nie progresja czy coś. Nie wiem czy akurat onkolodzy są tak dobrze w stanie odczytywać wyniki MR, słyszałam,że raczej kiepsko im to idzie i zwykle no to technicy no i neurochirurdzy. Ale faktycznie dziwne ,że onkolog nawet nie otworzyła tych zdjęć. No to decyzja Wasza już czy chcecie jednak zrobić tą spektroskopię czy nie. A mama się ogólnie dobrze czuje?
anek
świeżynka
 
Posty: 10
Dołączył(a): N cze 21, 2015 9:02 pm

Re: interpretacja MR proszę o pomoc

Postprzez loczek89 » N wrz 13, 2015 7:32 pm

mama od samego początku czuje się bardzo dobrze.
Żadnych bóli głowy , żadnych zawrotów głowy, padaczki, kłopotów z pamięcią nic.
Chodzi systematycznie do neurologa- wszystko jest w porządku .
Dr onkolog łaskę zrobiła że bez rejestracji nas przyjęła. spieszyła się dała skierowanie- tyle. A i dodała że wg jakichś najnowszych badań nad glejakami g2 jeżeli u pacjenta do 5 lat od zakończenia leczenia nie nastąpi rozrost guza i pogorszenie to już po upływie tych 5 lat jest to bardzo rzadko spotykane . pierwsze pięć lat jest decydujące o długości życia .
loczek89
bywalec
 
Posty: 58
Dołączył(a): So mar 02, 2013 9:27 pm

Następna strona

Powrót do Choroba, objawy, diagnoza i leczenie konwencjonalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości