Strona 1 z 1

Potrzebny specjalista do oceny wyników histopatologicznych

PostNapisane: Wt mar 08, 2016 8:59 pm
przez fruziafru
Dzień dobry,

Pilnie potrzebuję namiarów do lekarza, z którym mogłabym skonsultować wyniki histopatologii wyciętego glejaka u mojej Mamy. Nie mam bladego pojęcia jakiego specjalisty szukać, ani z jaką placówką się kontaktować, stąd mój post.

Na wstępie trochę o dotychczasowym przebiegu leczenia mojej Mamy:
Pod koniec stycznia tego roku w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Mama przeszła operację wycięcia glejaka (wcześniejsza biopsja wykazała podejrzenie III stopnia). Mimo niedogodnego umiejscowienia, resekcja nie wpłynęła bardzo negatywnie na jej stan zdrowia. Obecnie jest w pełni sprawna, samodzielna, a nawet w lepszej kondycji fizycznej niż przed operacją. Jedyne negatywne następstwo to nieznaczne jąkanie się przy dłuższych wyrazach.
Tuż po operacji otrzymałyśmy z Instytutu wyniki badania histopatologicznego wyciętego guza, z których wynikało, że jest to glejak II stopnia złośliwości (jakim cudem z III na II nie wiemy, ale wiadomość zdecydowanie nas ucieszyła), którego prawdopodobnie nie trzeba będzie poddawać ani chemio- ani radioterapii. Neurochirurg, który prowadził operację, dla pewności poprosił Mamę o konsultację wyników i dostarczenie bloczków do patomorfologów w Centrum Onkologii w Warszawie. I tu się pojawia problem, gdyż wyniki z Centrum sugerują, że jest to z kolei glejak III-IV stopnia (jeszcze inny wynik!).
Na chwile obecną lekarze chcą natychmiast poddać Mamę dalszej chemio- lub radioterapii, a my jesteśmy kompletnie zdezorientowane. Jak poddać się kuracji tak obciążającej organizm jak chemioterapia, skoro wyniki histopatologiczne są niekonkluzywne (tym bardziej, że jeden z wyników sugerował II stopień złośliwości, którego lekarz nie chciał już niczym traktować!)??

W związku z tym, że nikt nie jest nam w stanie dać konkretnej odpowiedzi z czego wynikają różnice w tych badaniach i nikomu się nie spieszy, aby je wykonać ponownie, bardzo mi zależy, aby skonsultować wyniki histopatologii (bądź wykonać kolejne, nowe badania) w jakiejś innej placówce. Czy zna ktoś może jakiegoś lekarza specjalistę bądź przychodnię (najlepiej w Warszawie), w której można by ponowić badania/zasięgnąć opinii? Byłabym wdzięczna za konkretne nazwiska lub chociaż nazwy samej specjalizacji, która się tym zajmuje (neurochirurg? patomorfolog? jakiś inny lekarz??) bo na chwilę obecną nie wiem nawet gdzie szukać i czy przypadkiem nie powinnam załatwić jakichś nowych badań?

Natalia

Re: Potrzebny specjalista do oceny wyników histopatologiczny

PostNapisane: Pn mar 14, 2016 9:06 pm
przez dzeybi
O ile dobrze kojarzę to prof. Ewa Matyja z CO w warszawie jest jednym z najbardziej polecanych w polsce neuropatologów.