Temodal + Kannabinoidy(THC+CBD) indukuje śmierć całego guza

Dział poświęcony najnowszym informacjom na temat TMZ

Temodal + Kannabinoidy(THC+CBD) indukuje śmierć całego guza

Postprzez Crono5 » So sty 15, 2011 1:17 am

Na temat THC w przypadku glejaka było tutaj:
Antyangiogenne działanie oleju z konopii indyjskich z THC w Glioblastoma. Oraz pozytywne rezultaty w innych nowotworach.

Ekstrakt z marihuany zmniejsza guzy mózgu

Chemiczny składnik marihuany może zwalczać nowotwór mózgu

Marihuana hamuje rozwój guza?

Więcej na temat autofagii:
Apoptoza - Czesc wiekszego mechanizmuKombinowana przed kliniczna terapia z użyciem Kannabinoidów i Temozolomide przeciwko Glejakowi

tłumaczenie z:
http://mct.aacrjournals.org/content/10/1/90.abstract

Abstrakt

1. Sofía Torres, 2. Mar Lorente, 3. Fátima Rodríguez-Fornés, 4. Sonia Hernández-Tiedra, 5. María Salazar, 6. Elena García-Taboada, 7. Juan Barcia3, 8. Manuel Guzmán i 9. Guillermo Velasco

Korespondencja z autorami:
Guillermo Velasco, Department of Biochemistry and Molecular Biology I, School of Biology, Complutense University, C/José Antonio Novais s/n, 28040 Madrid, Spain. Telefon: 34-913944668; Fax: 34-913944672; E-mail: gvd@bbm1.ucm.esGlioblastoma Multiforme (GBM) jest wysoce oporny na obecne terapie przeciw nowotworowe, przez co znalezienie nowych strategii terapeutycznych mających na celu poprawę marnej prognozy pacjentów cierpiących na to schorzenie jest trudne. Delta 9 tetrahydrocannabinol (THC) główny aktywny składnik marihuany oraz inny kannabinoidowy agonista receptorów tłumi wzrost guza w zwierzęcych modelach nowotworów, włączając glejaki, w komórkach nowotworowych wpływ ten zależy co najmniej po części od stymulacji apoptozy prowadzonej przez autofagię. W tym artykule wykazujemy, że łączne podawanie THC wraz z temozolomide (TMZ; standardowy środek podawany w przypadku GBM) wykazuje silną przeciw guzową aktywność w hetero przeszczepach glejaka, wpływ ten jest także obserwowany w przypadku guzów które są oporne na terapię z użyciem TMZ. Łączne podawanie THC wraz z TMZ zwiększało aktywność autofagii, podczas gdy farmakologiczne lub genetyczne tłumienie tego procesu zapobiegało śmierci komórkowej indukowanej przez TMZ + THC wspierając tym samym tezę, że aktywacja autofagii odgrywa znaczącą rolę w mechanizmie działania tej kombinacji leków. Podawanie blisko maksymalnych dawek THC oraz cannabidiol (CBD;kolejny kannabinoid pochodzenia roślinnego który również indukuje śmierć komórkową poprzez mechanizm inny niż w przypadku THC) zdumiewająco zmniejsza wzrost hetero przeszczepów glejaka. Ponadto, terapia z użyciem TMZ wraz z THC i CBD w dawkach bliskich maksymalnych wywoływało silną przeciw guzową aktywność zarówno w komórkach czułych na TMZ jak i tych opornych na jego działanie. Podsumowując nasze wyniki wspierają tezę, że łączne podawanie TMZ oraz kanaboidów może być wykorzystywane terapeutycznie w przypadku leczenia GBM. Mol Cancer Ther; 10(1); 90–103. ©2011 AACR.Notka:
Dodatkowe materiały do tego artykułu są dostępne na stronie Molecular Cancer Therapeutics Online (http://mct.aacrjournals.org/).

Otrzymano 22 Lipca, 2010
Weryfikację otrzymano 12 Października 2010
Zaakceptowano 19, 2010
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Re: Temodal + Kannabinoidy(THC+CBD) indukuje śmierć całego

Postprzez Stwz » Pt paź 28, 2011 6:03 pm

Może w wykorzystaniu substancji zawartch w konopiach indyjskich kryje się skuteczne lekarstwo na glejaka.
Czy ktoś dotarł do sprawdzonych wyników badań skuteczności tych substancji na chorych ?
Stwz
bywalec
 
Posty: 71
Dołączył(a): N sty 09, 2011 6:29 pm


Powrót do Temodal

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
cron