Odkryto "włącznik" procesu regeneracji kończyn

Wszystko, co nie pasuje do innych działów
Tu pisz, o czym chcesz - że pogoda jest ładna, ciasteczka Ci się udały albo szukasz czwartego do brydża. Dyskusje, życzenia, ogłoszenia.

Odkryto "włącznik" procesu regeneracji kończyn

Postprzez olek1 » Pt lis 13, 2009 2:52 pm

Naukowcy z Salk Institute for Biological Studies odkryli włącznik regeneracji. Proces znany jako demetylacja histonów "przełącza" komórki występujące w miejscu amputacji, ze stanu nieaktywnego w aktywny i włącza geny potrzebne do wybudowania kopii utraconej kończyny.
- Jest to pierwsza próba przyjrzenia się temu, co dzieje się w czasie regeneracji kończyny na poziomie molekularnym - mówi dr Scott Stewart, który kierował zespołem badaczy.

Przeprowadzone eksperymenty pomagają zrozumieć, w jaki sposób kontrolowana jest regeneracja epimorficzna, czyli odrastanie kopii amputowanych kończyn morfologicznie i funkcjonalnie doskonałych.
- Nasze doświadczenia wskazują, że rozwój embrionalny organizmu oraz regeneracja kończyn są kontrolowane przez podobne mechanizmy - wyjaśnia Izpisúa Belmonte, profesor w Gene Expression Laboratory.

Laboratorium Juan Carlos Izpisúa Belmonte używa małej słodkowodnej ryby Danio pręgowanego (Danio rerio) w celu badania regeneracji kończyn. - Jeśli amputujemy ogon Danio pręgowanego, zregeneruje się on w ciągu tygodnia bez większego wysiłku i bez pozostawiania śladów. Co więcej wytworzy doskonałą kopię i może tak się dziać wielokrotnie - wyjaśnia Stewart.

Ponieważ regeneracja przypomina w skrócie rozwój embrionalny, w czasie którego z niewielkiej ilości komórek powstaje złożony wielokomórkowy organizm, naukowcy zaczęli porównywać szlaki ekspresji genów pomiędzy tymi dwoma procesami. W czasie rozwoju organizmu, geny wewnątrz specyficznych typów komórek są włączane i wyłączane, po to, by uruchomić niezbędne drogi ekspresji, do budowy organizmu. Gdy geny już wykonają swoją pracę, leżą spokojnie aż ponownie zostaną uaktywnione po amputacji.

Stewart doszedł do wniosku, że geny związane z regeneracją mogą mieć podobny mechanizm do mechanizmu genów aktywnych w embrionalnych komórkach macierzystych. Komórki macierzyste są utrzymywane w pogotowiu do działania i oczekują na sygnał do przekształcenia się w taki rodzaj komórek, który jest akurat potrzebny. Kluczem tego stanu "utrzymywania w pogotowiu" są histony (białka wiążące się z DNA i tworzące nukleoproteiny), które ulegają chemicznym modyfikacjom, takim jak np. metylacja i acetylacja, w tym przypadku zwanym znacznikami. Te chemiczne znaczniki służą jako włączniki i wyłączniki specyficznych genów.

Stewart odkrył, że te histonowe modyfikacje, czyli znaczniki, które włączają działanie genów embrionalnych komórek macierzystych, znaleziono także w histonach genów procesu regeneracji. - Sugeruje to, że mogą istnieć dwa różne programy ekspresji genów: jeden dla zwykłej aktywności komórki i jeden dla regeneracji - wyjaśnia Stewart. By przetestować tę hipotezę zespół przyjrzał się bliżej znacznikom histonów genów procesu regeneracji. Jak przypuszczano, zauważono redukcję wyłączników a wzrost włączników w regenerującej się tkance.

Spoglądając głębiej naukowcy zauważyli, że enzymy, które usuwają znacznik wyłącznika, tzw. demetylazy, występują w dużej ilości w regenerującej się tkance. Skupiono się szczególnie na jednym z enzymów, zwanym Kdm6b.1, który jest typowy dla komórek, które przechodzą proces regeneracji. Bez Kdm6b.1 Danio pręgowany nie mógł zregenerować usuniętego ogona, co oznacza, że usunięcie znacznika wyłącznika jest niezbędne dla regeneracji ogona.

http://wiadomosci.onet.pl/2077281,16,od ... ,item.html
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Re: Odkryto "włącznik" procesu regeneracji kończyn

Postprzez Crono5 » N lis 22, 2009 12:11 pm

Procesowi regeneracji konczyn byl poswiecony jakis czas temu spory artykul w swiecie nauki, byl w nim m.in ciekawostka ze czlowiek zachowal mozliwosc regeneracji w koniuszkach palcow, gdyby komus przez przypadek np pila tarczowa obiciela koncowke palca to geny odpowiedzialne za regeneracje zostana uaktywnione i zarowno tkanka kostna jak i skorna zostana odbudowane, warunkiem jest aby obszar podlegajacy regeneracji nie obrusl lub nie zostal zasloniety naskorkiem.
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka


Powrót do O wszystkim i o niczym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
cron