Pozytywne wyniki Avastinu w leczeniu nowotworów mózgu

Wszelkie informacje na temat eksperymentalnego zastosowania inhibitora aniogenezy w leczeniu glejaka, relacje pacjentów i informacje o skuteczności

Pozytywne wyniki Avastinu w leczeniu nowotworów mózgu

Postprzez dorotea23 » Śr lis 19, 2008 1:46 am

Pozytywne wyniki Avastinu w leczeniu nowotworów mózgu




II faza randomizowanego badania klinicznego prowadzonego przez Henry Ford Hospital u pacjentów z najbardziej agresywnym typem guza mózgu, czyli glioblastoma multiforme (GBM) wykazała lepsze rezultaty niż pierwotnie zakładali naukowcy z tego ośrodka.



II faza randomizowanego badania klinicznego prowadzonego przez Henry Ford Hospital u pacjentów z najbardziej agresywnym typem guza mózgu, czyli glioblastoma multiforme (GBM) wykazała lepsze rezultaty niż pierwotnie zakładali naukowcy z tego ośrodka. Do badania z użyciem Avastinu (bevacizumab) włączono chorych z GBM po pierwszej lub drugiej wznowie choroby. Avastin jest to przeciwciało, które powoduje zahamowanie produkcji VEGF, czyli naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu, białka odpowiedzialnego za tworzenie nowych naczyń w procesie zwanym angiogenezą, która pozwala na szybszy rozwój nowotworu. Poprzez blokowanie VEGF przez Avastin wzrost guza i jego zdolność przerzutowania ulegają znaczącej redukcji. Okazało się, że więcej niż u co trzeciego pacjenta leczonego tylko samym Avastinem ( bevacizumab) nie wykazano progresji i wznowy choroby przez około 6 miesięcy. Był to wynik, który wykazał, iż monoterapia Avastinem ma o 50% lepszą skuteczność niż połączenie Avastinu z chemioterapią irinotecanem. Poza tym, nie zauważono w trakcie terapii żadnych nowych i nieoczekiwanych efektów ubocznych leczenia. Jest to bardzo zachęcająca wiadomość, gdyż normalnie tylko 15% pacjentów z tym typem nowotworu nie ma wznowy choroby w ciągu 6 miesięcy. Mimo, iż glioblastoma multiforme jest szybko rosnącym, złośliwym nowotworem o bardzo złym rokowaniu, użycie Avastinu w terapii umożliwia polepszenie jakości życia chorych i jego wydłużenie. Wcześniej Avastin był z sukcesem wykorzystywany w leczeniu nowotworów jelita grubego i raka płuca. Obecnie ocenia się go w 300 badaniach prowadzonych w 20 różnych typach nowotworów. Według najnowszych doniesień szansa na zahamowanie postępu GBM wynosi ok.10%. Według American Cancer Society (ACS) 5-letnie przeżycie pacjentów z GBM wynosi 3%, a wyniki te nie zmieniają się od 25 lat. Dlatego też Avastin (bevacizumab) wydaje się być wielką szansą dla tych chorych, której wcześniej nie posiadali.


http://www.neuroedu.pl/pacjent/co_nowego/news/1788.html
dorotea23
swój człek
 
Posty: 186
Dołączył(a): N gru 23, 2007 10:10 pm
Lokalizacja: Wrocław

Powrót do AVASTIN

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość