Płaskonabł. rak krtani leczony artesunate(Artemisia annua)

Dokąd nie sięga nauka?
Białe plamy na mapie nauki. Terapie eksperymentalne, wariackie, niesprawdzone... Nie wierzysz - nie wchodź. [Avastin, NaDCA, Selol, LIFE 600/900 i inne]

Płaskonabł. rak krtani leczony artesunate(Artemisia annua)

Postprzez Crono5 » Cz sty 21, 2016 6:56 pm

Tłumaczenie z:
http://www.thedcasite.com/Library/Artem ... sunate.pdf

O Artesunate/Artemisinin bylo takze tutaj:


Artemisinin - extrakt z chinskiego ziola na 55 nowotoworw
Moja walka z glejakiem pozytywne rezultaty
Inne składniki warte rozważenia
Raport odnośnie nowotworu piersi - analiza mikromacieżowa chemiowrażliwości
Narendra P. SINGH1
Krishna B. VERMA2

1DEPARTMENT OF BIOENGINEERING, UNIVERSITY OF
WASHINGTON, SEATTLE, USA
2VIVEKANAND HOSPITAL, PALLAVPURAM, MEERUT, U.P.,
INDIA

Przypadek pacjenta z płaskonabłonkowym nowotworem krtani leczonym przy użyciu artesunate (Artemisia annua)

Raport ten opisuje leczenie płaskonabłonkowego nowotworu krtani z analogiem artemisinu – rozpuszczalnego w wodzie, artesunate. Artemisinin jest nowym lekiem przeciw nowotworowym, który wykazuje właściwości zabijające komórki nowotworowe. Iniekcje z użyciem Artesunate oraz tabletki PODAWANO pacjentowi przez okres 9 miesięcy. W czasie terapii guz uległ drastycznemu zmniejszeniu (o 70%). W sumie terapia pacjenta z użyciem artesunate dała korzyść w postaci wydłużenia i poprawy, jakości życia pacjenta. Artemisin oraz jego analogi są nadzieją w terapii nowotworowej.

Wprowadzenie
Wśród 45% nowotworów głowy i szyi na Około 1% wszystkich nowotworów umiejscawia się w krtani w postaci nowotworów krtani. Większość nowotworów krtani to nowotwory płaskonabłonkowe. Nowotwór ten dotyka w większości mężczyzn po 50 roku życia. Często jest związany z nałogowym piciem alkoholu lub paleniem papierosów. Najczęstszymi metodami terapii nowotworowej tych pacjentów są radioterapia, zabiegi chirurgiczne oraz chemioterapia.
W przedstawionym opisie przypadku klinicznego zaprezentowaliśmy nową terapię leczenia nowotworu krtani z użyciem artesunate, analogu leku przeciw malarii artemesinin. Artemisinin jest laktonem seskwiterpenowym wyizolowanym z rośliny Artemisia anuua L. (Bylica roczna). Molekuła Artemisinin zawiera most z endonadtlenka który reaguje atomami żelaza, czego wynikiem jest wytworzenie wolnych rodników (2), powoduje to makromolekularne uszkodzenia oraz śmierć komórki nowotworowej. Z uwagi na to, iż komórki nowotworowe mają znacznie większa podaż żelaza za pośrednictwem receptorowego mechanizmu transferyny, powinny one być bardziej wrażliwe na cytotoksyczne działanie artemisinin. Przeciw nowotworowy potencjał analogu artemisininu został przebadany in vitro, gdzie dawał obiecujące rezultaty (3, 4) Raport ten jest pierwszym opisującym użycie artemisinin’u jako przeciw nowotworowej terapii u ludzi.

Opis przypadku
Do szpitala Vivekanand (Meerut, India), 15 Grudnia, 2000, został przyjęty 72 letni wegetarianin, mężczyzna o długiej historii żucia oraz palenia tytoniu. Pacjent skarżył się na postępująca od 8 miesięcy chrypkę oraz utratę apetytu i masy ciała. Przez ostatnie 6 miesięcy odczuwał okresowe trudności w przełykaniu stałego pokarmu, narastające z czasem. Na 4 miesiące przed udaniem się do kliniki, pacjent zauważył ból w prawym uchu. Ból był kłujący o umiarkowanym nasileniu, przerywany niepromieniujący. Na 2 miesiące przed przyjęciem, zaczął także odczuwać ból po prawej stronie karku, poniżej żuchwy. Ból miał umiarkowane nasilenie, był przerywany, nie promieniował. Na 15 dni przed przyjęciem pacjent nie był wstanie, przełykać jakiegokolwiek jedzenia. Kiedy tylko próbował coś przełknąć, natychmiast wymiotował i kasłał. W wymiocinach znajdowała się krew. W dniu przyjęcia pacjent wykazywał: 1) utrudnione przełykanie stałych pokarmów 2) zachrypnięty głos; oraz 3) skarżył się na ból w prawym uchu oraz po prawej stronie karku poniżej żuchwy. Badanie lekarskie wykazało powiększone węzły chłonne po prawej stronie karku. Badanie z użyciem laryngoskopu wykazało narośl po prawej stronie krtani. Narośl ta pokrywała prawą strunę głosową, prawy zachyłek gruszkowaty, spodnią część głośni oraz przyległy obszar bocznej strony gardła. Powieszania narośli była nieregularna, guzkowata, owrzodzona, krwawiąca w momencie dotyku. Miała rozmiar w przybliżeniu 3cm x 2.5cm x 3cm – 22,5 cm^3. Diagnoza to nowotwór krtani stopnia II (T2 N1 M0). W wyniku badania histopatologicznego biopsji narośli zdiagnozowano zróżnicowany nowotwór płaskonabłonkowy. Po uzyskaniu zgody od pacjenta, przystąpiono do terapii z użyciem Artesunate począwszy od 01/22/2001. W pierwszym dniu terapii, około godziny14:00, po posiłku pacjentowi podano kapsułka zawierająca ferrous sulfate (150 mg) oraz kwas foliowy (0.5) mg. wraz z iniekcjami Artesunate profukcji Cadila Healthcare Ltd., Ahmedabad, India (60mg I.M. na dzień); Były one podawane codziennie o 22: 00 począwszy od dnia pierwszego (01/22/2001) do dnia 15 (02/05/2001). Począwszy od dnia 16 (02/06/2001) pacjent o godz. 22:00 po wieczornym posiłku zażywał doustnie jedna tabletkę Artesunate (50mg; produkcji Cadila Healthcare Ltd., Ahmedabad, India). Od momentu rozpoczęcia terapii pacjent wykonywał ćwiczenia z obciążeniem. Więcej informacji na temat terapii można zasięgnąć kontaktując się z pierwszym autorem.
Siódmego dnia terapii u pacjenta pojawiła się sie gorączka (37.7 – 38.3*C). W trakcie trwania terapii chrypka zaczęła zanikać. Po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia terapii głos stał się wyraźny. Pacjent był wstanie przyjmować bez problemów stały pokarm. Utrzymywał sie dobry apetyt. Badanie kliniczne wykazało, że szyjne węzły chłonne uległy zmniejszeniu. Badanie laryngoskopowe wykonane 03/25/2001 wykazało, narośl pokrywająca prawą strunę głosową, prawy zachyłek gruszkowaty, spodnia część głośni oraz przyległy obszar bocznej strony gardła. Wielkość narośli wynosiła 2.25 cm x 2cm x 1.5 cm = 7.75 cm^3, co oznaczało znaczną redukcję o 70% w porównaniu z pierwotnym rozmiarem (22.5.cm^3 – 6.75cm^3 = 15.75 cm^3). Narośl miała charakter nie modułowy oraz niewrzodziejący. Pacjent zyskał 2 kg masy ciała w przeciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia terapii. Czuł się mentalnie oraz fizycznie silnie. W niepowiązanych adnotacjach warto zwrócić uwagę, że pacjenci miewali rozległe obszary leukodermy wokół ust, na rękach oraz dłoniach. Odpowiadały one dobrze na terapie z użyciem artesunate trwającą 9 miesięcy.

Dyskusja
Jest to pierwszy opis użycia codziennej dawki artesunate w leczeniu nowotworu. Uprzednio donosiliśmy, że artemisinin selektywnie zabijał limfoblastoidalne komórki MOLT-4 (ludzkie linie komórkowe białaczki) po inkubacji z użyciem holotransferyny (3), przy czym ta sama terapia miała znacznie mniejszy wpływ na normalne ludzkie limfocyty. Podobny wpływ był obserwowany w liniach komórkowych ludzkiego nowotworu piersi (4). Ponadto wykryliśmy, ze doustne podawanie analogu artemisinin wraz z ferrus sulfate wycofało wzrost implantowanych guzów włókniaka u szczurów (5). Nowsze badanie in vitro (6) również wykazało, że artesunate może efektywnie wycofywać wzrost rożnych typów nowotworów. Bez zastosowania, jakiejkolwiek terapii, pacjenci chorzy na nowotwór krtani umierają średnio w przeciągu 12 miesięcy (1). Leczony z użyciem artemisinin pacjent żył przez niemal rok oraz 8 miesięcy od diagnozy, pomimo przerwania terapii po 9 miesiącach. (zmarł 1/11/2002 z powodu zapalenia płuc). W naszym odczuciu mając na uwadze czynniki komplikujące w tym przypadku, włączając w to przerwanie terapii w późnym stadium diagnozy, terapia z użyciem artemisinin była sukcesem zarówno w przypadku przedłużenia jak i poprawienie jakości życia pacjenta.
Mając na uwadze obserwacje w postaci przywrócenia głosu, apetytu oraz wzrost wagi po krótkim okresie terapii z użyciem artesunate a także fakt, że guz uległ znacznej redukcji (o 70%), jak również fakt, że pacjent nie doświadczył żadnych efektów ubocznych, może wskazywać, że może to być efektywna i ekonomiczna alternatywa terapii nowotworu. Szczególnie w przypadku późnego rozpoznania, kiedy ilość dostępnych terapii jest ograniczona. Od momentu tego przypadku kilku pacjentów rozpoczęło terapię z użyciem artimisinin oraz jego analogów z obiecującymi wynikami. W naszym odczuciu ta nowa terapia ma szanse na zapobieganie i leczenie różnych typów nowotworów, gdyż działa wykorzystując bardzo prosty mechanizm, który jest wspólny dla wszystkich nowotworów (np. wzmożona podaż żelaza).

Referencje
1. Belafsky PC. Laryngeal Cancer. San Diego Center for Voice and Swallowing
Disorders. Available from URL: http://www.sandiegovoice.org/larynxca.html
2. Zhang F, Gosser DK Jr, Meshnick SR. Hemin-catalyzed decomposition of
artemisinin (qinghaosu). Biochem Pharmacol 1992;43:1805-1809.
3. Lai H, Singh NP. Selective cancer cell cytotoxicity from exposure to dihydroartemisinin
and holotransferrin. Cancer Lett 1995; 91: 41-46.
4. Singh NP, Lai H. Selective toxicity of dihydroartemisinin and holotransferrin
toward human breast cancer cells. Life Sci 2001; 70:49-56.
5. Moore JC, Lai H, Li J-R, McDougall JA, Singh NP, Chou CK. Oral administration
of dihydroartemisinin and ferrous sulfate retarded implanted fibrosarcoma
growth in the rat. Cancer Lett 1995; 98: 83-87.
6. Efferth T, Dunstan H, Sauerbrey A, Miyachi H, Chitambar CR. The anti-malarial
artesunate is also active against cancer. Int J Oncol 2001;18:767-773.
Singh N.P.
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Powrót do Inne terapie niekonwencjonalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości