Terapia hadronowa

Dokąd nie sięga nauka?
Białe plamy na mapie nauki. Terapie eksperymentalne, wariackie, niesprawdzone... Nie wierzysz - nie wchodź. [Avastin, NaDCA, Selol, LIFE 600/900 i inne]

Terapia hadronowa

Postprzez Crono5 » N mar 23, 2008 2:41 pm

lodium napisał(a):prawdopodobnie istnieje jeszcze inny rodzaj leczenia na glejaka: dzieki, ktoremu mozna calkowicie wyzdrowiec!
tutaj to nazywa sie/ projekt: etoile, czyli gwiazda( dostepny do experymentowania na ludziach od tego roku) a w japonii podobno od lat juz dziala pod nazwa: pile atomique, czyli atomowa bateria

Jestem w szoku, to bardzo interesujace co mowisz, az mnie zamurowalo, tutaj prezwntacja dotyczaca projektu etoile:
http://enlight.web.cern.ch/enlight/Meeting3-4May07/Presentations/03-Balosso.pdf
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez moto_kate » N mar 23, 2008 8:36 pm

Więcej o terapii hadronowej:
http://www-bd.fnal.gov/ntf/reference/hadrontreat.pdf
http://www.extreme-light-infrastructure ... nt_5_5.php
http://physicsworld.com/cws/article/print/17969
http://repositories.cdlib.org/cgi/viewc ... ntext=lbnl
http://cerncourier.com/cws/article/cern/27883

Jak widać, ośrodki są również w Europie: http://www.iss.infn.it/webg3/toptera/hadthe.html Jak rozumiem, główną zaletą metody jest precyzyjne dostarczenie większej dawki promieniowania do guza przy mniejszym napromienieniu zdrowej tkanki dookoła. O ile dobrze zrozumiałam z prezentacji przytoczonej przez Crono5, metoda ma również tę przewagę, że lepiej działa na guzy oporne na zwykłą radioterapię (?).
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże

Postprzez lodium » Pn mar 24, 2008 1:32 pm

z tego co udalo mi sie zrozumiec: centrum ETOILE we francji ma otworzyc swoje drzwi dla pacjentow w 2012 roku, czyli nie tak predko.
wedlug mojego lekarza( dermatologa) w japonii, NRIS juz wyleczylo ta metoda co niejednego
we francji przede wszystkim beda leczone ta metoda dzieci( wszystkie guzy zlosliwe) i pozniej u doroslych guzy neurologiczne itd.
lodium
nowy
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt wrz 25, 2007 4:56 pm
Lokalizacja: francja

Postprzez Crono5 » Wt mar 25, 2008 12:24 pm

Faktycznie w japoni takze jest stosowane, tylko literowka zprawila za choinke nie umialem znalesc osrodka, dzieki motokate wyczailem w koncu wspomniany osrodek w japnii - NIRS (National Institute of Radiological Sciences)

opis z ich strony
http://www.nirs.go.jp/ENG/research/charged_particle/index.shtml

Terapia przyjazna dla człowieka


przedruk z:
http://www.nirs.go.jp/ENG/research/charged_particle/index.shtml

Pożądanym jest nie tylko wyleczenie nowotworu ale także to, żeby terapia powodowała jak najmniejszą szkodę dla pacjenta organów oraz kondycji psychicznej która ma późnej pomóc w ewentualnej rehabilitacji.

Spodziewanym jest, że zaawansowana terapia przeciw nowotworowa naładowanych cząstek elementarnych będzie przyjazna dla człowieka która naznacza pacjentów niewielką ilością blizn.

Wywiera ona ogromny efekt terapeutyczny, w szczególności w przypadku złośliwych nowotworów, i jako silnie zaawansowana technologia medyczna została zaakceptowana przez ministerstwo zdrowia, pracy i dobrobytu.

Centrum badawcze terapii naładowanych cząstek elementarnych, jest czołową instytucją w badaniach prowadzonych na tym polu, podejmuje badania i rozwój w kierunku dalszego ulepszania i rozszerzania tej terapii.

Przełomowy system radioterapeutyczny oparty na osiągnięciach NIRS

The National Institute of Radiological Sciences (NIRS) zapoczątkował terapie nowotworową w 1961, przy użyciu promieni X, promieni gamma oraz innych metod. Od tamtej pory jest rozpoznawany w świecie od 45 lat za swoje osiągnięcia. Terapie które zostały przedstawione 1975 i 1979r. - Szybka wiązkowa neutronowa terapia bazująca na użyciu cyklotronu i terapia protonowa, są uznawane za najbardziej efektywne przeciwko niektórym nowotworom których pokonanie za pomocą konwencjonalnych metod, takich jak promienie X i promienie gamma było trudne.

Mimo wszystko, szczególne typy nowotworów są trudne do pokonania przy użyciu terapii wiązek szybkich neutronów i protonów, punktem docelowym było opracowanie nowej terapii przy użyciu wiązki która ma lepszy efekt biologiczny niż szybka wiązka neutronów a także ostrą intensywność jaką wykazuje się wiązka protonowa.

Tak, więc NIRS zdecydował promować, medyczne zastosowanie ciężkich jonów, korzystając z nagromadzonych wyników badań i skonstruował pierwszy na świecie medyczny akcelerator jonów, HIMAC. Terapia naładowanych cząstek elementarnych została rozpoczęta w 1994 i do marca 2006 została użyta do wyleczenia ponad 2800 pacjentów. W październiku 2003, podczas pierwszych pięciu lat projektu NIRS została zaaprobowana przez Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Dobrobytu jako wysoce zaawansowana technologia medyczna.

NIRS znajduję się obecnie na nowym etapie promowania konstruowania kompaktowych wersji systemu w celu rozszerzenia terapii.

Użycie terapii naładowanych cząstek elementarnych na oporne i głęboko usytuowane nowotwory.

W celu realizacji lepszej radioterapii, znaczącym zagadnieniem jest typ promieniowania z silniejszym efektem terapeutycznym. Są dwa wskaźniki efektów terapeutycznych:
Relatywna efektywność biologiczna (RBE) i tlenowy współczynnik rozszerzalności (OER).

Kiedy efekty terapeutyczne naładowanych cząstek elementarnych (atomy węgla) są porównane z tymi jakie mają promienie gamma, naładowane cząstki mają przewagę ponad trzy krotnie większego współczynnika RBE (większe wartości oznaczają większe efekty) oraz OER, gdzie im mniejsza wartość tym lepiej, w tym przypadku około połowy tego co mogą promienie gamma, jak to jest pokazane na rys.1 (Fig1)

Kiedy promieniowanie jest używane jako terapia, jest także istotnym używanie typu promieniowania, które powoduje mniejsze uszkodzenia zdrowych tkanek. Tak, więc niezbędnym jest wiedzieć jak intensywność promieniowania (dawka) będzie dystrybuowana w ciele. Oba wiązki promieni gamma i szybkich neutronów są najsilniejsze poniżej powieszeni ludzkiego ciała i są wytłumiane w głębszych częściach ciała, jak to jest pokazane na rys.2 (fig2) To sugeruje, że kiedy głęboko usytuowany nowotwór jest leczony tymi typami promieniowania, zdrowe tkanki pomiędzy powieszhnią i celem zostaną także naruszone. W tym spojrzeniu użycie wiązek protonów lub naładowanych cząstek może zredukować uszkodzenia, tkanek poprzez skupianie czubka wiązki na umiejscowieniu guza, gdzie wiązka staje się dramatycznie intensywna, na pewnej głębokości w zależności od energii, ale zanim osiągnie cel jest za słaba żeby wyrządzić szkody. NIRS przy użyciu naładowanych cząstek (węgla) jest zaangażowany w badania i udoskonalenie idealnej radioterapii, która ma silniejszy efekt terapeutyczny na nowotwór, ale przy tym powoduje mniej szkód wśród normalnych tkanek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Terapia nowotworowa w HIMC, jako najbardziej zaawansowany na świecie system terapeutyczny wiązek cząstek elementarnych.

Terapia cząstkami elementarnymi jest używana w wielu częściach świata, głównie przy użyciu jonów wodoru (protony), które są najlżejszymi atomami. Aczkolwiek, ponad 10 lat badań klinicznych przeprowadzonych przez NIRS, wykazały, że wiązki węgla mają znakomite właściwości, w porównaniu z wiązkami protonów.

Od 1994 NIRS przeprowadził badania kliniczne w leczeniu nowotworu przy użyciu węglowych wiązek jonów węgla uzyskanych z HIMAC, pierwszego na świecie przeznaczonego dla medycyny akceleratora ciężkich jonów. W oparciu o wyniki, terapia wiązek węglowych została zaaprobowana w październiku 2003 jako silnie zaawansowana technologia medyczna przez Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Dobrobytu, zaznaczając tym samym znaczący postęp z eksperymentalnej terapii to codziennego użycia klinicznego.

Obecnie rosną oczekiwania od terapii naładowanych cząstek elementarnych. NIRS obecnie pracuje w celu zapewnienia wsparcia technicznego w celu rozszerzenia nowoczesnych terapii radiologicznych, gromadząc zasoby ludzkie w celu dalszego udoskonalania zaawansowanej terapii naładowanych cząstek elementarnych.

Rozszerzenie terapii naładowanych cząstek elementarnych.
NIRS ukończyło badania i rozwój kompaktowego systemu naładowanych cząstek w 2005r. Obecnie mamy nadzieję że wydajność wiązki będzie porównywalna do tych używanych w terapiach nowotworowych w NIRS w systemie o rozmiarach 1/3 obecnego rozmiaru HIMAC
W celu żeby móc umożliwić udostępnienie systemu naładowanych cząstek jak najszerszej liczbie pacjentów poprzez stworzenie wersji kompaktowej, NIRS udzielił wsparcia Gunma University, który w 2006r. rozpoczyna budowę terapii przeciw nowotworowej naładowanych cząstek elementarnych. NIRS nadal będzie starał się odgrywać główną rolę w zapewnianiu zasobów ludzkich wliczając terapie naładowanych cząstek elementarnych, kliniczne radiologiczne technologię, oraz fizyków medycznych.

Obecnie NIRS rozwija przy współpracy z zewnętrznymi instytutami badawczymi oraz uniwersytetami nowe technologie w śród których znajdują się laserowa akceleracja oraz przewodnictwo oraz udoskonalanie terapeutycznych systemów na tyle małych aby móc je zainstalować w istniejących szpitalach.

Obrazek

Od Czerwca 1994 w NIRS działa terapia nowotworowa z użyciem energetycznych ciężkich jonów produkowanych za pomocą HIMAC. Kompleks HIMAC zawiera akceleratory ciężkich jonów i 4 porty na promienne i jest w stanie przyśpieszyć ciężkie jony do prędkości około 80% prędkości światła.

Na świecie znajduje się tylko kilka kompleksów takich akceleratorów ciężkich jonów, spora liczba zagranicznych badaczy jest zainteresowana użyciem wiązek ciężkich jonów produkowanych w HIMAC w swoich badaniach.


HIMAC jest używany do lecenia nowotworów od 7 rano do 7 wieczorem, od poniedziałku do piątku zapewnia wiązki ciężkich jonów do fundamentalnych badań w nocy i w weekendy. Projekty badawcze dotyczą biologii, chemii oraz fizyki jak również także fizyki medycznej. Żeby móc przeprowadzać eksperymenty trzeba wypełnić wniosek. Dwa razy do roku jest możliwość zgłaszania wniosku o przeprowadzenie eksperymentów za pomocą HIMAC. Złożone wnioski są rozważane przez Proposal Advisory Committee składający się z badaczy spoza NIRS w celu zapewnienia sprawiedliwego wyboru.

Program zgłaszania wniosków badań rozpoczął się w 1994r. Obecnie jest zgłaszanych ponad setka wniosków rocznie czego wynikiem jest ponad 60 publikacji naukowych rocznie, ilość odwiedzających badaczy osiąga 500 rocznie. Głównie absolwenci wykonują badania za pomocą HIMAC, przez co NIRS odgrywa ważna role w edukacji młodych studentów.

Obrazek
Budynek HIMAC
Ostatnio edytowano Cz mar 27, 2008 6:48 pm przez Crono5, łącznie edytowano 2 razy
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez lodium » Wt mar 25, 2008 12:45 pm

tez bym sobie poczytala wiadomosci od ciebie crono5, niestety nic a nic nie rozumie po angielsku...
lodium
nowy
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt wrz 25, 2007 4:56 pm
Lokalizacja: francja

Postprzez Crono5 » Wt mar 25, 2008 1:01 pm

na dniach postaram sie przetlumaczyc, narazie umiescilem artykul z focusa:
viewtopic.php?f=6&t=1293&p=7416#p7416

o ktorym wposminal karmar i ktory tez od niego otrzymalem jakis czas temu, nie mialem keidy zajrzec nie sadzilem ze moze byc to az tak ciekawe:
viewtopic.php?t=1251
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez Crono5 » Wt mar 25, 2008 3:13 pm

Juz gotowe pelne tlumaczenie
Ostatnio edytowano Cz mar 27, 2008 6:49 pm przez Crono5, łącznie edytowano 2 razy
Crono5
*** Administrator ***
 
Posty: 1424
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 11:46 pm
Lokalizacja: Wroclaw /Praszka

Postprzez lodium » Wt mar 25, 2008 10:00 pm

dziekuje za tlumaczenie, ale musze sie przyznac, ze nawet po polsku mam trudnosci z polapaniem sie w tej technice...
powracam do terapii avastinem; ktos pytal sie gdzie tak mozna sie leczyc we francji:
Hôpital Pierre Wertheimer Bron- Lyon
service neurologique
pani doktor Cartalat
lodium
nowy
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt wrz 25, 2007 4:56 pm
Lokalizacja: francja

Postprzez olek1 » Wt mar 25, 2008 10:49 pm

jesli mozesz , prosze wpisz te dane do adresów ... bedzie łatwiej komus w przyszłosci wyszukac ten adres
olek1
swój człek
 
Posty: 1348
Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 4:11 pm

Postprzez eh » Wt mar 25, 2008 11:41 pm

Dzieki lodium. Na te informacje wlasnie czekalam. jeszcze raz dzieki.
eh
świeżynka
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 4:45 pm

Postprzez moto_kate » Śr mar 26, 2008 9:18 am

lodium napisał(a):dziekuje za tlumaczenie, ale musze sie przyznac, ze nawet po polsku mam trudnosci z polapaniem sie w tej technice...


Chodzi o to, że przy zwykłych naświetleniach największa dawka jest przy powierzchni ciała, potem im głębiej tym słabsza, czyli do głęboko położonego nowotworu dociera mało, a cierpią zdrowe tkanki położone "po drodze". Tu jest odwrotnie (patrz wykres ze szpicem na niebieskim polu). Wiązka cząstek przechodzi przez zdrowe tkanki z relatywnie małą szkodą dla nich, a większość, niemal całą energię oddaje w określonej odległości od powierzchni ciała, w obszarze nowotworu.
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże

Postprzez moto_kate » Śr mar 26, 2008 9:44 am

Oj, bałaganik, dodatkowe informacje o terapii tutaj: viewtopic.php?p=7416#7416

Crono, mógłbyś tamte posty usunąć, a zamieścić je tu?
_______________________________

Serdecznie pozdrawiam,

..:: Kate ::..
moto_kate
*** Administrator ***
 
Posty: 1444
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 4:24 pm
Lokalizacja: Wybrzeże


Powrót do Inne terapie niekonwencjonalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość